;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

زندگی سالم را تجربه کنید

saba safari

راه‌هایی برای شروع کردن سالمِ سالمِ ادامه‌ی سال

سالم زندگی کردن و سالم غذا خوردن ابدا کار سختی نیست. با همین روش‌های ساده می‌توانید روش زندگی خود را در جهتی مثبت و سالم تغییر دهید. خودتان بعد از مدت کوتاهی خواهید دید که بازگشت به روش‌های ناسالم قدیمی سخت‌ترین کار دنیاست!
1.    چای و قهوه خود را سیاه و تلخ بنوشید.
بدون شکر! بدون خامه! اولش سخت است اما به سرعت به طعم اورجینال و بدون افزودنی آن عادت می‌کنید و در مدت کوتاهی در تشخیص قهوه خوب از بد یک حرفه‌ای تمام عیار خواهید شد.

2.    برای خوش‌طعم کردن غذاهای مفید وقت بگذارید.
خیلی از غذاها و خوراکی‌ها با وجود خواص بیشمارشان از طعم خوبی برخوردار نیستند. اینجا سلیقه و هوش شما به کمکتان می‌آید تا با ترکیب کردن درست آنها با هم مزه‌شان را بهتر کنید و در واقع خودتان را برای خوردن هرچه بیشتر آنها گول بزنید!

 

3.    به جای سرخ کردن از فر استفاده کنید.
بله! می‌دانیم که غذاهای سرخ شده شما را بدجوری به طعمشان عادت می‌دهند و البته چه کسی از سیب زمینی سرخ شده یا مرغ سوخاری بدش می‌آید؟ اما واقعیت این است که شما با این کار هزاران کالری غلط را با بی‌رحمی به بدن عزیزتان وارد می‌کنید و بعد برای سوزاندنشان باید خون دل بخورید! استفاده از فر و گریل علاوه بر اینکه خواص خوراکی‌ها را تا حد زیادی نگه می‌دارد، هم سالم‌تر و هم لذیذتر است و بعد از مدتی با شما کاری می‌کند که از مزه‌ی روغن سرخ کردنی هم متنفر شوید!

4.    یک روز در هفته را گیاهخوار باشید.
از همین فردا شروع کنید. مثلا شنبه‌ی هر هفته را روزه‌ی گوشت بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند تا یک روز کامل را با جادوی سبزیجات بگذرانید و دستتان را باز می‌گذارد تا با خیال راحت و بدون مزاحمتِ گوشت و مرغ، با طعم و رنگ دل انگیز سبزیجات و میوه‌ها جشن بگیرید.

 

5.    تا جایی که می‌توانید غذا را از خانه به محل کار ببرید.
شاید با این همه خستگی و مشغله‌ی روزانه ترجیح می‌دهید هر روز غذای‌تان را از یک کیترینگ یا رستوران نزدیک محل کار سفارش بدهید. اما با این کار واقعا خودتان را به کشتن می‌دهید. حتی چرب‌ترین و پرکالری‌ترین غذای خانه‌تان هم از غذاهای بیرون سالم‌تر است. اگر توان این را ندارید که هر روز برای فردایتان غذا درست کنید از آخر هفته‌ها شروع کنید و برای چند روز اول هفته غذا درست کنید. کم کم روی روال می‌افتید!

 


6.    اول سالاد بخورید.
به هر چیزی که برای وعده غذایتان دارید بگویید صبر کند تا شما اول دخل سالادتان را درآورید. حسابی که از خوردن سالاد فارغ شدید آنوقت به سراغ غذای اصلی‌تان بروید. به این ترتیب جای زیادی برای پرخوری نخواهد ماند. برای خودتان سالادهای هیجان‌انگیز درست کنید و کاری کنید که اصلا کارتان بدون سالاد راه نیفتد!

7.    تا می‌توانید آب بنوشید.
از آب خوردن خسته نشوید. به جای هر نوشیدنی دیگری آب پاکیزه و گوارا بنوشید و از هر چه نوشابه و سودا و چیزهایی که بی‌فایده است دوری کنید. حتی می‌توانید روی تلفن همراهتان یک اپلیکیشن یادآوری نوشیدن آب نصب کنید. واقعا کمک می‌کند.

 

 

8.    روزتان را با پروتئین و سبزیجات شروع کنید.
به جای خوردن شکر و کربوهیدرات در وعده صبحانه، خودتان را به خوردن حبوبات و سبزیجات عادت بدهید. ژاپنی‌ها و مردم بسیاری از کشورهای دیگر روزشان را بدون خوردن پروتئین و سبزیجات آغاز نمی‌کنند؛ چرا که می‌دانند با خوردن آنها بدن هرچه دیرتر و در فواصل طولانی‌تر گرسنه می‌شود و به سراغ مواد غیر مفید خواهد رفت.

9.    بشقاب کوچکتری انتخاب کنید.
وقتی در بشقاب بزرگ غذا می‌خورید مغز این فرمان را به بدنتان می‌دهد که غذایی که خوردید کافی نبوده است. با استفاده از بشقاب کوچک راحت‌تر و زودتر سیر خواهید شد. مغزتان را عادت بدهید تا غذای غنی از مواد خوب را در بشقاب‌های کوچک بخواهد.


10.    هر چه می‌توانید رنگ‌های بیشتری بخورید!
رنگ‌های براق و زیبا درمیوه‌هاوسبزیجات معمولاحاوی موادمغذی مانند ویتامین‌ها،موادمعدنی و آنتی اکسیدان‌هاست. هرچه تنوع رنگ بیشتری میل کنید سیل بیشتری از مواد مفید به بدنتان سرازیر خواهد شد.

 

 

 

محمد کاظم رفیعی

1394/2/28

از اینکه این همه اطلاعات خوب و مفید در اختیار کاربران می گذارید کمال سپاس و تشکر را دارم به امید مطالب بیشتر در این حوضه از شما عزیزان درود بی کران بر شما