;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

سفري به آشپزخانه يوناني

صبا صفری

 

شايد بيشتر از هر كشور ديگري، آشپزي يوناني با تاريخ سياسي كشورش در هم تنيده است. آشپزی یونانی یک از گونه‌های جذاب و پرطرفدار آشپزی مدیترانه‌ای ا‌ست که در ویژگی‌هایش با آشپزی ترکی، آشپزی ایتالیایی و آشپزی بالکانی نقاط مشترك زيادي دارد. مواد اولیه پر مصرف در آشپزی یونانی، زیتون، روغن زیتون، سبزیجات، پنیر، بادمجان، ماست، غلات و نان، ماهی و گوشت‌های گوناگون مانند مرغ و خرگوش است. اين بار مي‌خواهيم سري به آشپزخانه يوناني بزنيم و نگاهي كلي به غذاهاي پرطرفدار و بومي يونان بيندازيم.

موساكا

تركيبي كلاسيك و لايه لايه از گوشت و بادمجان كه توسط ادویه‌جات يوناني طعم‌دار مي‌شوند. اين غذا بسيار خوشمزه و لذیذ است و حالا ديگر در تمام دنيا معروف شده است.

 
 

پاستيچيو

اين غذاها يكي از محبوب‌ترين غذاهاي يونان است كه ظاهرش بسيار شبيه لازانياست و با ماكاروني يا نودل به همراه گوشت چرخ‌كرده طبخ مي‌شود و البته با سس بشامل عمل آورده مي‌شود.

تزاتزيكي

اين غذاي يوناني در واقع همان ماست و خيار خودمان است كه به عنوان يك پيش‌غذاي محبوب و يا ديپ سرو مي‌شود. 

 
دلمه يوناني
اين دلمه‌هاي خوش‌رنگ و آب هم شبيه دلمه‌هاي برگ موي خودمان است كه البته با برنج، ميوه درخت كاج، كشمش، جعفري و پيازچه طبخ مي‌شود.
 

كوفته يوناني

اگر به شهر زيباي سنتوريني رفتيد و به دنبال يك وعده غذاي سنتي و خوشمزه بوديد كوفته‌هاي خوشرنگ و آب يوناني يكي از آن انتخاب‌هاي جذابي است كه مزه‌اش را هرگز فراموش نخواهيد كرد. 

اسپاناكوپيتا

اسپاناكوپيتا يك پيش غذا يا ميان وعده خوشمزه يوناني به حساب مي‌آيد كه تركيبي از اسفناج و پنير است. اين پاي اسفناج جذاب را در همه رستوران‌هاي يوناني مي‌شود پيدا كرد.

 
سالاد يوناني
سالاد يوناني با آن طعم اصيل و دوست داشتني‌اش در ميان پيش غذاهاي اكثر رستوران‌هاي دنيا جاي گرفته و شامل خيار، گوجه فرنگي، زيتون سياه، گاهي پياز و پنير فتا به همراه روغن زيتون، اورگانو و آب ليمو يا سركه بالزاميك است.
 
 
باقلواي يوناني
باقلواي يوناني از معروف‌ترين دسرهاي يونان است كه با آجيل، عسل و دارچين طبخ مي‌شود و طبعا آنقدر خوشمزه است كه پاي خود را به همه جاي دنيا باز كرده است.
 
 
 
 

لادن ملک قاسمی

1394/7/14

خیلی جالب بود. آیا در تهران رستوران یونانی خوب داریم؟ سانتورینی بود که متاسفانه تعطیل شد.