;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

به جنگ آرتروز بروید

صبا صفری

 با این راه‌ها به جنگ آرتروز بروید.

اگر دور و برتان آدمی را می‌شناسید که دچار آرتروز است، حتما می‌ئانید که این بیماری چه درد همیشگی و مزاحمی دارد و حتما هم شنیده‌اید که با یک تغذیه‌ی درست می‌شود به راحتی به جنگ این بیماری رفت و از به وجود آمدنش جلوگیری کرد. برای این که بتوانید مفاصلتان را تقویت کنید و قدرت دفاعی بدنتان را بالا ببرید باید از همین حالا چند اصل تغذیه‌ای درست را رعایت کنید. کافی است غذاهایی را بخورید که استخوانهایتان را محکم کرده و کلسیم لازم را به آنها برساند. غذاهایی که علاوه بر داشتن کلسیم، این ماده مهم را به راحتی جذب استخوان‌ها می‌کند. 
 
چربی‌های امگا 3


تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا 3 از به وجود آمدن التهاب در بدن جلوگیری کرده و نشانه‌های مرتبط با ورم مفاصل را کاهش می‌دهد. سعی کنید به جای استفاده از چربی امگا 6 که در گوشت قرمز، ذرت، اسنک‌ها و روغن آفتابگردان وجود دارد، از چربی سالم امگا 3، که در ماهی آزاد، ساردین، ماهی قزل آلا، آجیل و گردو به وفور یافت می‌شود استفاده کنید.
 
سبزی‌های سبز
 
 
سبزیجات و میوه‌ها ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای سلامت استخوان‌ها را تأمین می‌کنند. اما مصرف میوه و سبزیجات یک خاصیت خوب دیگری هم دارد: وجود آنتی‌اکسیدان‌ها. آنتی‌اکسیدان‌های معروف و جادویی باعث خنثی شدن رادیکال‌های آزاد می‌شود. این داریکال‌های موذی به سلول‌ها آسیب می‌رساند و باعث بروز پیری زودهنگام آنها می‌شود. محققان می‌گویند، زمانی که مفاصل دردناک می‌شود تعداد رادیکال‌های آزاد، زیاد شده است. برای خنثی کردن این رادیکال‌های آزاد باید آنتی‌اکسیدان‌های زیادی جذب کنید. یعنی باید ویتامین E، ویتامین C، کاروتنوئیدها و پولی فنول‌های فراوانی دریافت کنید که به راحتی می‌شود آنها را در خانواده‌ سخاوتمند کلم‌ها مانند گل‌کلم، کلم قرمز، کلم برگ، بروکسل، بروکلی، ترب سیاه، شلغم و ترب کوهی پیدا کرد.

ویتامین D
 
 
محققان بر اساس مطالعاتی که بر 29 هزار زن غیر مبتلا به آرتروز انجام دادند، دریافتند که این زنان در رژیم غذایی خود مقادیر بیشتری از ویتامین دی را دریافت می‌کردند. ویتامین D علاوه بر ماهی‌های چرب در لبنیات و نان نیز به وفور یافت می‌شود. به علاوه، شما برای جذب بیشتر این ویتامین نورانی! می‌توانید روزی سی دقیقه زیر نور خورشید که بهتریم منبع ویتامین دی به حساب می‌آید قدم بزنید و ویتامین جذب کنید!

روغن زیتون
 
 
روغن زیتون حاوی اولئوکانتال (نوعی ترکیب فنول طبیعی) است که حضور آنزیم‌های منجر به التهاب را مسدود می‌کند. تاثیر 3 قاشق غذاخوری روغن زیتون در کاهش درد ناشی از آرتروز، برابر با یک دهم تاثیر ایبوپروفن است. البته ممکن است این میزان زیاد به نظر نرسد اما اضافه کردن روغن زیتون به رژیم غذایی و مصرف روزانه آن موجب کاهش چشمگیر درد می‌گردد. یکی از بهترین الطافی که می‌توانید در حق خودتان بکنید اضافه کردن روزانه یک قاشق غذاخوری روغن زیتون به سالاد و سبزیجات است. یادتان باشد روغن زیتون تنها روغنی است که برای همه افراد با هر چهار گروه خون مفید است.
 
 
 

سعید اسکندری

1394/10/22

عالی