;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

روش های دتاکس-قسمت دوم

saba safari

روش‌های دتاکس یا سم‌زدایی (قسمت دوم)
سم‌زدایی بلند مدت


 

1.    مصرف سبزیجات و گوشت‌های ارگانیک
از آنجا که محصولات غذایی معمولی با حشره‌کش‌ها و کودهای شیمیایی رشد می‌کنند، نه تنها برای سلامتی مفید نیستند، بلکه دنیایی از مواد شیمیایی ناسالم را به بدن هدایت می‌کنند. بنابراین اگر به فکر یک سم‌زدایی بلند مدت و با کیفیت هستید، بهتر است اول از سبد غذایی خانواده شروع کنید و تا جایی که می‌توانید مواد غذایی ارگانیک و طبیعی بخرید. برای مثال در گوشت‌های ارگانیک از هورمون‌ها و داروهایی که برای رشد بیشتر به حیوانات می‌دهند خبری نیست، همینطور آنتی‌بیوتیک کمتری در این دسته از گوشت‌ها وجود دارد.

 

2.    بیشتر آب بنوشید
نوشیدن آب کافی برای سلامتی شما لازم و ضروری است. گذشته از خواص درمانی بی‌شمار، نوشیدن آب کافی کمک می‌کند تا سطح مایعات بدن در قسمت مجاز باقی بماند و همین، باعث می‌شود تا کلیه‌ها بتوانند سموم و نیتروژن اوره خون را از بدن دفع کنند.
•    آب و مرکبات بنوشید. در طول روز به آبی که می‌نوشید، آبِ لیموی تازه و یا پرتقال و نارنج اضافه کنید. این میوه‌ها به خاطر اسید سیتریک بالایشان، چربی خون شما را کاهش می‌دهند و از آن گذشته، طعم خوبشان باعث می‌شود نوشیدن 8 لیوان آب در طی روز آسان‌تر شود. یادتان باشد برای جلوگیری از فرسایش مینای دندان به وسیله اسید مرکبات در بین وعده‌های غذایی مسواک بزنید.

 

 

3.    مصرف الکل را کاهش دهید
تحقیقات نشان داده که مصرف مداوم نوشیدنی‌های الکلی ارتباط مستقیمی با انواع مختلف سرطان دارد. از آن گذشته کالری بالای نوشیدنی‌های الکلی به خصوص آنهایی که درصد بالاتری از الکل دارند، باعث افزایش قند و چربی بدن می‌شود و به خصوص برای کبدهای چرب بسیار مضر است.

 

4.    شکر نخورید!
مصرف شکر بیش از اندازه می‌تواند سطح قند خون شما را بالا برده و شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و برخی سرطان‌ها را در دراز مدت افزایش دهد. قبل از خرید هر گونه ماده غذایی ابتدا برچسب تغذیه آن را بخوانید و از غذاهایی که در آنها قند بیش از حد وجود دارد اجتناب کنید.


5.    تماس خود را با ذرات مضر به حداقل برسانید.
ذراتی مانند مونواکسیدکربن،رادونوآزبست به وفور در هوا یافت می‌شوند و به راحتی می‌توانند از منزل شما سر در آورند. مونو اکسیدکربن یک ماده شیمیایی بی بو وبالقوه کشنده است که از سوخت مصارف خانگی، کارخانه‌جات و موتورهای خودرو تولید می‌شود و عوارض جانبی استشمام آن عبارتندازسردرد، سرگیجه وضعف. بهتر است در خانه از سیستم تهویه قوی و در صورت امکان از یک ردیاب برای شناسایی آن استفاده شود.

 

 

6.    مدیتیشن
بسیاری از ادیان و فلسفه‌ها، روزه گرفتن را به عنوان راهی برای تمرکز بیشتر ذهن و افزایش صلح درونی پیشنهاد کرده‌اند. چه بهتر که در حالی که روزه گرفته‌اید و بدنتان را سم‌زدایی می‌کنید به سم‌زدایی روح و ذهنتان هم بپردازید و وجودتان را از کینه، خشم، غم و اندوه ودیگراحساسات منفی رها کنید. حتی شاید بتوانید زمانی که صرف آماده کردن و خوردن غذا می‌کردید را برای اندیشیدن به رویاها و اهدافتان بگذرانید. یادداشت کردن اهداف هم ایده خوبی است.

 


7.    خودتان را بیش از اندازه اذیت نکنید.
مهم‌ترین چیز در این راه پیدا کردن یک برنامه دست‌یافتنی و متعادل برای انجام تمرینات روزانه و تغییرات به سمت یک رژیم غذایی سالم، منظم و با نظارت یک شخص واجد صلاحیت است. یادتان باشد شما در حال تلاش برای تغییر سبک زندگی‌تان به یک حالت پایدار و سالم هستید، نه در معرض استرس قرار دادن بدنتان با تغییرات بزرگ و ناگهانی، شدید و غیر قابل تحمل که بی شک به سرعت هم به حالت قبل باز می‌گردند. سعی کنید از هر اتفاقی که شما را از راه طولانی که آمده‌اید دور می‌کند، اجتناب کنید.

نکته‌ها:
•    سعی کنید سم‌زدایی را با دوستانتان شروع کنید. به این ترتیب می‌توانیدیکدیگر را در این راه تشویق و حمایت کنید و همینطور از ایده‌ها و دستورالعمل‌های هم استفاده نمایید.
•    غذا را آهسته آهسته بخورید. با جویدن زیاد و طولانی، غذایتان را آنقدر کش بدهید که صرف یک وعده غذا 25 دقیقه طول بکشد. آرام خوردن غذا به یک گوارش عالی هم کمک می‌کند.
•    زمانی را به یک ورزش سبک اختصاص بدهید. یوگا، پیلاتس، شناو پیاده‌روی جزو ورزش‌های ایده‌آل برای دوران سم‌زدایی هستند. در حالیکه دویدن و یا ایروبیک سنگین برای روزهایی که روزه خاصی می‌گیرید ابدا توصیه نمی‌شود.
•    به خودتان یک ماساژ حرفه‌ای هدیه بدهید و یا از دوره‌های لایه‌برداری پوست استفاده کنید.

•    کمی استراحت کنید. سم‌زدایی ممکن است به شما انرژی بیشتری بدهد و یا برعکس، شما را بی‌حال و خسته کند. به هر ترتیب این مهم است که در دوران روزه خواب کافی داشته باشید. 8 ساعت کامل خواب شبانه و یک چرت کوتاه بعدازظهر ایده خوبی است.


هشدارها:
•    حتی اگر احساس فوق‌العاده‌ای از سم‌زدایی داشتید، روزه را بیش از 10 تا 14 روز ادامه ندهید. روزه طولانی مدت و گرسنگی بیش از حد می‌تواند آسیب‌های غیر قابل بازگشتی به سوخت و ساز و سلامت بدن شما برساند.
•    خودتان را با سم‌زدایی نکشید! اگر احساس ضعف شدید یا سیاهی چشم کردید بلافاصله یه تکه نان و یا بیسکوییت بخورید تا قند خونتان به حالت نرمال برگردد. بعد هم نشسته و یا دراز بکشید و سرتان را بین زانوهایتان بگذارید تا خون به مغزتان برسد.
•    دتاکس مایعات را بیش از 3 روز پیاپی انجام ندهید.
•    به دتاکس‌هایی که در مجلات و اینترنت می‌بینید خیلی اعتماد نکنید. خیلی از این روش‌ها علمی و صحیح نیستند و ممکن است به سلامتی شما آسیب بزند. بهتر است قبل از شروع حتما با یک مشاور تغذیه و یا پزشک عمومی مشورت کنید.
•    برخی از دتاکس‌ها یکی دو روز اول شما را بی‌حال و خسته می‌کند. بهتر است به خودتان زمان بدهید و از فعالیت شدید در این دوره اجتناب کنید تا بدنتان خودش را با روزه سازگار کند.