;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

آشپزخانه ایتالیایی

صبا صفری

آشپزخانه ایتالیایی
ایتالیا نه فقط به خاطر تاریخ غنی و مناظر باشکوهش، بلکه به‌خاطر میزهای هوس‌انگیز و غذاهای اشتهاآورش معروف است. غذاهای ایتالیایی ساده و پر و پیمان هستند و اصولا با محصولات محلی خود ایتالیا مثل پنیرها، روغن‌زیتون و گوشت‌های کبابی طبخ می‌شوند. انواع و اقسام استیک‌های لذیذ با گوشت‌های مختلف از گراز و گوساله گرفته تا خرگوش و گوزن و یک سوپ غلیظ و خوشمزه معمولا انتخاب‌های اول هر رستوران است. پاستا و پیتزا و بستنی هم که جای خود دارد، ایتالیا بهشت بستنی‌های خوشمزه و پاستاها و پیتزاهایی است که جایشان را در همه دنیا باز کرده‌اند.

در تهران هم رستوران ایتالیایی کم نداریم، یعنی بهتر بگوییم از هر چهار رستوران یک رستوران ایتالیایی است و بیشتر از کباب و فسنجان در این شهر پاستا و پیتزا پیدا می‌شود. اما چیزی که مهم است توجه به این مطلب است که رستوران‌های ایتالیایی تا چه حد به فرهنگ واقعی ایتالیا نزدیک هستند و چقدر سعی می‌کنند غذاهای خود را بر مبنای رسپی واقعی تهیه کنند.
این بار می‌خواهیم چند تا از معروف‌ترین غذاهای ایتالیایی را معرفی کنیم که خیلی از آنها در رستوران‌های تهران هم به راحتی پیدا می‌شود.

 


•    آنتی‌پَستی یا اشتهاآورهای معروف ایتالیا
غذاهای ایتالیایی معمولا با آنتی‌پستی شروع می‌شوند و از معروف‌ترین آنتی‌پستی‌ها بروسکتا را می‌توان نام برد. بروسکتا تکه‌ای نان گریل شده است که روی آن‌ را سیر می‌مالند،سپس روغن زیتونک املاً بکر، فلفل و نمک را بر روی آن می‌ریزند. همچنین ممکن است روی آن را با فلفل قرمز تند، گوجه فرنگی، ریحان، انواع لوبیا، گوشت دودی و یا پنیر بپوشانند.

 

•    ریبولیتا و پاپا آل پومودورو
در ایتالیا نان آنقدر عزیز است که حتی از تکه‌های بیاتش هم در طبخ غذا استفاده می‌شود. یکی از تخصص‌های مردم ایتالیا پخت سوپ ریبولیتا است که در ایتالیایی به معنی دوباره جوشانده شده است و در آن از ترکیب یک نوع کلم سیاه محلی، لوبیا، گوجه‌فرنگی و نان بیات استفاده می‌شود. پاپا آل پومودورو نیز یکی دیگر از سوپ‌های ایتالیایی است که با گوجه‌فرنگی، ریحان، سیر، روغن زیتون و نان بیات پخته می‌شود.

•    فتوچینی آلفردو:
این غذای لذیذ و البته سنگین که به سرعت جای خود را در تمامی رستوران‌های ایتالیایی و حتی کافه‌های تهران باز کرده است، چیزی نیست جز یک کرم چرب و چسبناک که به تمامی سطح ماکارونی پهن و رشته‌ای را می‌پوشاند و تکه‌های مرغ یا میگو که طعم این غذا را هیجان‌انگیزتر می‌کند و البته فلفل سیاه تازه که جزء جدانشدنی غذاهای ایتالیایی است.


 

•    پیتزا کوآترو اِستَجونی:
استجونه در ایتالیایی به معنی فصل است و این پیتزا بر پایه گوجه‌فرنگی پخته شده و یک پیتزای چهار فصل به حساب می‌آید. فصل بهار آن ژامبون و زیتون سیاه، تابستان، آرتیشو و ماهی کولی، پاییز گوجه‌فرنگی و پنیر موزارلا و زمستان قارچ است.

 


•    لازانیا
ایتالیایی‌ها اعتقاد دارند طرز پخت لازانیا به راحتی شخصیت آشپز آن را بیان می‌کند. یک لازانیای خوب شامل گوشت چرخ کرده، سوسیس ایتالیایی، ریکوتا، پنیر موزارلا و پنیر پارمزان است و جوری پخته می‌شود که همه چیز حسابی به خورد هم رفته باشد و شل و وارفته هم نباشد.

•    پاستا پریماورا
پریماورا در ایتالیایی به معنی بهار است و به هر پاستایی گفته می‌شود که گیاهی باشد و هیچ ردی از گوشت در آن دیده نشود. "Olive Garden's Shrimp Primavera " یکی از این بشقاب‌های گیاهی هیجان‌انگیزاست.

 

•    ریزوتو
یکی از متداول‌ترین روش‌های پخت برنج در ایتالیا ترکیبی است که ریزوتو نام دارد. ریزوتو برنجی است که در آب سبزجات، گوشت، مرغ یا ماهی پخته و حسابی خامه‌ای و غلیظ شده و با کره و پیاز سرو می‌شود.

 


•    بیستکا آلا فیورنتینا
اگر شما هم عاشق گوشت هستید برای بشقاب اصلیتان بد نیست خود را به گل سرسبد غذاهای ایتالیایی یعنی «بیستکا آلا فیورنتینا» بسپارید و از خوردن یک تکه ضخیم گوشت مخصوص از گوساله‌های محلی که از بیرون کاملا برشته شده و از داخل قرمز و آبدار است، لذت ببرید. این تی‌بن استیک‌ها به‌صورت سنتی در خاکستر شاه‌بلوط پخته شده و بانمک،فلفل،روغن زیتون ویک قطعه لیمو مزه‌دار می‌شوند.

 

•    پاپار دله سولا لِپره
اگرچه گوشت یکی از مواد اصلی در تهیه غذاهای ایتالیایی است اما پاستا هم به همان اندازه مهم و حذف‌نشدنی به حساب می‌آید. یکی از پاستاهای معروف ایتالیا پاپاردله سولا لِپره است که در آن از ترکیب یک نوع پاستای عریض و دراز با سس گوشت خرگوش صحرایی به دست می‌آید، البته استفاده از گوشت غاز و یا خرگوش معمولی هم در تهیه این سس متداول است.

 


 

از دسرهای معروف ایتالیا نیز می‌توان به کنولی،تیرامیسو، کیک شاه‌بلوط و یا پودینگ سیاه اشاره کرد، همچنین بونیو یا شیرینی شکلاتی و بیسکوئیت‌های چِنسی همگی جزو شیرینی‌های خوشمزه ایتالیایی هستند که در بیشتر رستوران‌های ایتالیایی به عنوان دسر سرو می‌شوند.