;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

همه چیز در مورد توت فرنگی

توت فرنگی، یکی از بهاری‌ترین عناصر میان میوه‌هاست که اصلا و ابدا نمی‌شود دوستش نداشت. این میوه‌ی لذیذ و کم‌کالری که در هر فنجان تنها ۵۴ کالری دارد، را به هزاران طریق می‌شود امتحان کرد: توت فرنگی با کورن فلکس، توت فرنگی با شکلات آب‌شده، توت فرنگی با وافل و توت فرنگی خالی و البته از هر کدام هم یک‌جور لذت برد. بیخود نیست که این میوه در آسیا به ملکه‌ی میوه‌ها معروف است.

کمک به سوزاندن چربی‌ها

رنگ قرمز توت فرنگی حاوی آنتوسیانین است که باعث سوزاندن چربی‌ها می‌شود. در یک تحقیق به حیوانات مقادیر زیادی غذا با چربی بالا دادند و نتیجه این شد که گروهی که به همراه غذایشان آنتوسیانین خورده بودند، ۲۴ درصد کمتر از باقی حیوانات وزن اضافه کرده بودند.

بهبود حافظه کوتاه‌مدت

توت فرنگی به طرز غریبی حافظه کوتاه‌مدت شما را بهبود می‌بخشد. کافی است هشت هفته‌ی پیاپی توت فرنگی بخورید تا ببینید چقدر همه‌چیز را بهتر به خاطر می‌آورید.

کالری پایین فیبر بالا

همان جور که گفتیم توت فرنگی کالری بسیار ناچیزی دارد و تنها حاوی ۵۴ کالری در هر فنجان است اما به‌جایش تا دلتان بخواهد فیبر دارد و به همین خاطر در بهبود فعالیت‌های گوارشی نقش بسزایی خواهد داشت.

کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

فلاونوئیدها که مسئول عطر و رنگ و طعم توت فرنگی هستند، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند. علاوه بر آن مصرف منظم آنتوسیانین نوعی فلانوئید که در خانواده توت‌ها موجود است، خطر حمله قلبی را تا 32 درصد در زنان جوان و میان‌سال کاهش می‌دهد. همچنین کوئرستین، نوعی دیگری فلانوئید که در توت فرنگی موجود است، یک ضدالتهاب طبیعی است و آسیب ناشی از کلسترول بد خون را کاهش می‌دهد. کوئرستین همچنین خواص ضد سرطانی هم دارد.

تقویت استخوان‌ها

توت فرنگی سرشار از ویتامین کا، پتاسیم و منیزیم است که همگی برای تقویت استخوان‌ها بسیار عالی هستند.

کاهش ابتلا به سرطان

توت فرنگی یک میوه‌ی معروف در کاهش ابتلا به سرطان مری است.

میوه ضد پیری

توت فرنگی به خاطر دارا بودن یک عالم بیوتین که تقویت‌کننده‌ی مو و ناخن است و البته آنتی‌اکسیدان فراوان که به جوان نگه‌داشتن پوست کمک می‌کند یک میوه‌ی ضد پیری به‌حساب می‌آید.

کمک به کاهش وزن

نیترات موجود در توت فرنگی با بالا بردن جریان خون و سطح اکسیژن خون به کاهش وزن کمک می‌کند.