;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

مدیر افسانه ای استارباکس

salar


نام کمپانی بزرگ اپل در کنار چهره مردی به نام استیو جابز قرار می گیرد همانطور که مایکروسافت و بیل گیتز نامهایی جدانشدنی هستند. استارباکس هم عجین است با مردی قدبلند و خنده رو به نام هاوارد شولتز.
هاوارد شولتز در 19 جولای 1953 در خانوادهای آلمانی در شهر بروکلین ایالت نیویورک متولد شد. پدر او در جوانی سرباز ارتش بود و بعدها راننده کامیون شده بود. وضع مالی خوبی برای بزرگ کردن 2 پسر و یک دختر خود نداشت. اما شولتز که هیکل ورزیده و استعداد خوبی در ورزش داشت، توانست با بورسیه تیم ورزشی دانشگاه میشیگان به دانشگاه برود. او تنها عضو خانواده بود که توانست به دانشگاه وارد شود و در رشته ارتباطات تحصیل کند.
اولین محل کار شولتز شرکت زیراکس بود و بعد به عنوان مدیر فروش یک شرکت سوئدی فروشنده لوازم خانگی و دستگاههای قهوه ساز کار خود را ادامه داد.


برای موفقیت باید لوازم زیادی کنار هم جمع شود اما همیشه پای یک چیز درمیان است، انسانی جاه طلب و رویاگرا که درست می داند به دنبال چه چیزی می گردد. افرادی که فرصت نشست و برخواست با هاوارد شولتز را داشته اند می گویند او چنان  با هیجان و علاقه در مورد برنامه هایش صحبت می کند که بلافاصله بعد از جلسه شما هم تصمیم می گیرید یکی از طرحهای عقب افتاده خود را به سرعت اجرا کنید.

 


برگردیم به داستان استار باکس؛
دیدگاه شولتز بر ایجاد اجتماع (community) در استار باکس بود آن هم با تمرکز به خرده فروشی نوشیدنی. اما بنیانگذار استار باکس Jerry Baldwin که در آن زمان بیشتر توجه خود را صرف فروش قهوه دانه های برشته شده می کرد خیلی توجهی به رویاهای شولتز نداشت. اما ایستادن در مقابل جاه طلبی شولتز پشیمانی بسیاری برای Baldwin به همراه داشت چون مدتی بعد شولتر تمام سهم او را خرید تا راحت برنامه هایش را اجرا کند. استار باکس دو سال بعد از ورود شولتز شعبه ای در شهر ونکور مرکز ایالت British Columbia کشور کانادا راه اندازی کرد و همان  سال سومین شعبه خود را در شیکاگو افتتاح نمود.

 

افتتاح اولین شعبه استارباکس در خارج از آمریکا و در شهر ونکور کانادا

 

شعب استار باکس هر روز بیشتر و بیشتر می شد و شما هر کجای آمریکا که بودید تنها چند قدم با یک شعبه استار باکس فاصله داشتید. اولین شعبه استار باکس خارج از آمریکای شمالی در توکیو افتاح شد.
شولتز می گوید " وقتی تصمیم گرفتم در ژاپن قهوه فروشی بزنم همه به من گفتند دیوانه ای، قطعاً ورشکست خواهی شد در ژاپن مردم چای می خورند نه قهوه، روز افتتاح خودم به توکیو رفتم و دیدم که ساعتها قبل از افتتاح مردم جلوی شعبه استارباکس صف کشیده بودند".

 


هزار شعبه دنیا استار باکس را به بزرگترین مصرف کنند قهوه در سراسر جهان تبدیل کرد. بطوریکه در سال 2003 استارباکس  برای تکمیل زنجیره تأمین خود اقدام به خرید دو شرکت بزرگ تولید کننده قهوه به نام Seattle’s Best Coffee و شرکت ایتالیایی Torrefa Zione نمود و تجارت قهوه با کشاورزان آفریقایی را بطور مستقیم آغاز کرد.
از سال 2007 استار باکس شعبه های خود را به شکل چشمگیری در نقاط مختلف دنیا گسترش داد البته تعداد این شعبه ها زیاد نبود اما تنوع جغرافیایی جالبی داشت. بلژیک، بلغارستان، جمهوری چک، پرتقال، لهستان، هلند، روسیه و . . . تا قبل از 2010 صاحب استار باکس شده بودند.

 


همچنین استار باکس در قراردادی انحصاری در سال 2012 در هتلهای اصلی میزبان مهمانان جام جهانی شعبه های استار باکس را راه اندازی نمود. تا جام جهانی آفریقای جنوبی میزبان شولتز و شرکت معروفش باشد. به این ترتیب رشد قهوه خانه های استار باکس در سراسر دنیا ادامه دارد و یکی از اصلی ترین هدفهای آنها فرودگاههای بزرگ و مکانهای معروف و توریستی دنیا است.
استار باکس شعبه هایی هم در بعضی کتاب فروشی های معروف دنیا دارد مثل Barn & Noble در آمریکا یا Chapters-Indigo  در کشور کانادا.


تجربه افتتاح رستوران
موفقیت استار باکس وسوسه ای  بود برای مدیران شرکت تا با استفاده از برند معروف و دوست داشتنی خود خدمات خود را به سمت غذا و رستوران هم گسترش دهند. بنابراین اولین رستوران استار باکس با نام Circadia  در سانفرانسیسکو افتتاح شد. تجربه ای البته ناموفق که در نهایت شرکت را متقاعد کرد رستوران را هم به یک شعبه کافه تبدیل کنند.
در مطلب بعدی با محصولات مختلف استارباکس آشنا خواهید شد.


تهیه مطلب توسط فیدیلیو
منبع: ویکیپدیا و economictimes.com , Starbucks.com


**پــریــنــاز**

1391/3/6

من که اصلا اهل قهوه نیستم عاشقشم مخصوصا قهوه سرد با یخ

meredith amirbeigloo

1391/11/23

چرا تو ایران نیس ؟؟ من که هوس همه چیشو کردم ! :(

Alma

1391/3/8

YES, I like your idea Luna16, specially the medium size of Iced caffe latte macchiato with extra wipped cream .

Behnam Hosseini

1391/4/13

واقعا عالی عطر و طعم به یاد ماندنی من هر جا برم أستار بإکس باشه یه دل سیر قهوه میزنم ....