;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

چگونه استارباکس متولد شد؟

 

گرچه ایتالیایی های بعنوان قهوه خور ترین ملت دنیا اجازه تاسیس حتی یک شعبه استار باکس در ایتالیا را نداده اند و حاضر به پذیرفتن کیفیت این قهوه ها نیستند اما نام قهوه در سراسر دنیا چیزی مترادف با استار باکس می باشد. اگر سلطان همبرگر دنیا مکدونالدز باشد قطعاً پادشاه قهوه هم استارباکس است.

 


استار باکس که مقر اصلی آن در سیاتل ایالت واشنگتن آمریکا قرار دارد با 19435 شعبه (البته در زمان تهیه این گزارش) صاحب برگترین زنجیره کافی شاپ در سراسر دنیاست که البته از این حدود 19 هزار شعبه، 12 هزار شعبه آن در آمریکا، 1240 شعبه در کانادا، 1100 در ژاپن، 970 شعبه در انگلستان و 650 شعبه در چین قرار دارد.
در حال حاضر بطور معمول در یک شعبه استار باکس شما امکان خرید انواع قهوه دم کرده و اسپرسو، ، بسته های قهوه، انواع دسر و مافین، سالاد و ساندویچ سرد، انواع اسنک و انواع ماگ و لیوان را دارید. علاوه بر اینکه جدیداً احتمال مشاهده یکی از سی دی ها، کتابها یا فیلمهای تهیه شده توسط استار باکس در شعب این کافی شاپها نیز عجیب نیست.
شرکتی که شروع خود را با تولید و فروش قهوه دانه های برشته شده آن هم به شکلی نه چندان موفق شروع کرد با تحول و انقلابی چشمگیر که داستانی خواندنی دارد به جایی رسید که در سالهای اوایل دهه نود روزانه یک شعبه جدید افتتاح میکرد.

 

 

 
اما شروع کننده داستان استار باکس این سه نفر بودند:
یک معلم زبان انگلیسی به نام Jerry Baldwin، یک معلم تاریخ به نام Zev Siegl و یک نویسنده نه چندان سرشناس به نام Gordon Bowker که با الهام از Alfred Peet یکی از فروشندگان موفق قهوه دانه در شهر محل سکونت خود، تصمیم گرفتند در شهر سیاتل ایالت واشنگتن آن هم درست در سی ام مارچ سال 1971 قهوه خانه ای برای خود راه اندازی می کنند.

 


سه شریک این قهوه خانه در نهایت بر سر یک نام به توافق رسیدند، نام یکی از شخصیتهای رمان معروف موبیدیک به نام "استار باکس".

اما همانطور که داستان مکدونالدز را پاتریک مکدونالدز و پسرانش دیک و مک شروع کردند اما سرنوشت باور نکردنی آن را بعدها Ray Kroc رقم زد، در استار باکس هم هاوارد شولتز( Haward SchuLtz)   مدیر فروش یک شرکت اروپایی لوازم خانگی بود که استار باکس افسانهای را شکل داد.
به طرز عجیبی داستان مکدونالدز و استارباکس از این نظر به هم شباهت دارند. در استار باکس هم وقتی هاوارد وارد شولتز متوجه خرید تعداد قابل ملاحظه دستگاه قهوه ساز از سوی یک قهوه فروش در آمریکا شد به سراغ آنها رفت و شم اقتصادی او بعنوان یک مدیر فروش با سابقه و با هوش به او میگفت که آینده ای رویایی در انتظار این قهوه فروشی ساده است.
شولتز می گوید" استار باکس برای من جالب بود و به سراغ آن رفتم، اما نه برای آن چیزی که بود بلکه برای آنچیزی که می توانست باشد".
اما شولتز که مرد دنیا دیده ای بود همیشه در ذهن خود داشت و به یاد می آورد که در میلان ایتالیا چطور مردم با اشتیاق وقت و پول خود را در کافی شاپها و برای خوردن قهوه صرف میکنند و می دانست که جای چنین سرویسی در آمریکا خالی است. برای همین هاوارد شولتزدر 1982 رسماً بعنوان شریک به استار باکس پیوست و خیلی نگذشت که با خروج سایر شرکا آقای خنده رو صاحب تمام استار باکس شد.


ادامه دارد.................

تهیه شده توسط فیدیلیو
منبع: ویکیپدیا و economictimes.com , Starbucks.com


Ramtin Rafiei

1391/2/31

من زیاد ازش راضی نیستم به نظرم Coffee Bean در حال حاضر کیفیتش بهتره و قیمتش هم کمی کمتر و همچنین در منو خودش هم انتخاب های بیشتری رو جای می ده اما به عنوان یک محیط شلوغ جای بدی نیست

Alma

1391/2/16

I love this brand wish to see it in Tehran :)

shiima

1391/2/12

مرسی خیلی جالب بود. کلی استفاده کردم

مازیار عبیدیان

1391/2/17

یه مغازه تو مرکز خرید شهرک اکباتان تو سوپر2 به تازگی باز شده که زده نمایندگی استارباکس. من تا حالا از اونجا خرید نکردم و از اینکه تا چه حد ادعاش هم درسته اطلاعی ندارم.

فاطمه عبدي

1394/1/15

سلام من تو استانبول چاي لاته استار باكس رو خوردم و خيلي حال كردم واقعا طعمي داشت كه هيچ جا نمي شه پيداش كرد

meredith amirbeigloo

1391/11/23

بهترینه !!!!!!!! :(

hani d

1391/2/27

عالی بود.

fidifan

1391/2/17

خیلی ممنون.با اینکه قهوه خور نیستم اما به تاریخچه ی برند های بزرگ دنیا علاقه زیادی دارم.مرسی فیدیلیو