;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

پپسی برترین نوشابه جهان

 پپسی 

نوشیدنی پپسی در کنار برند کوکاکولا همیشه جزو برترین نوشابه های چند دهه اخیر بوده اند.این نوشابه خوشمزه اولین بار توسط Caleb Bradham  که یک داروساز اهل کارولینای شمالی بود تولید شد.البته در اواخر قرن نوزده بسیار از داروسازان نوشیدنی های تولیدی مخصوص به خود را داشتند و او نیز از این قاعده مستثنا نبود نوشیدنی مخصوص خود را به مشتریانش عرضه می کرد.
 
 
محبوب ترین نوشیدنی او به اسم "نوشیدنی براد" ترکیبی از شکر ، آب ، کارامل ، روغن لیمو ، دانه کولا ، جوز و افزودنی های دیگر بود و یک شبه ره صد ساله را طی کرد و به محبوبیت رسید.البته بعضی از روایات می گویند نوشیدنی براد حاوی "پپسین" (آنزیمی پروتئینی که از سلولهای اصلی معده ترشح می‌شود و به هضم پروتئینها کمک می‌کند ) نیز بوده است و این باعث به وجود آمدن اسم این نوشیدنی شده است ولی این داستان ها چندان معتبر نیستند.
نوشیدنی براد در تابستان 1893 ساخته شد  و در سال 1898 بعد از خرید نام تجاری Pep Cola به ارزش 100 دلار که متعلق به یک بازگان ورشکسته بود ، اسم خود را تغییر داد.در 16 ژوئن سال 1903 همسایه هنرمند براد اولین لوگوی پپسی را طراحی کرد.
 
 
بعد از 17 سال موفقیت مداوم Caleb Bradham پپسی کولا را از دست داد.اون یک ریسک بزرگ در نوسانات قیمت شکر در دوره جنگ جهانی اول کرد و اعتقاد داشت قیمت شکر همچنان بالا می رود ولی در عوض  قیمت آن  بشدت کاهش یافت و براد با قیمت سنگینی که برای شکر پرداخت کرده بود در سال 1923 ورشکسته شد.
 
 
در سال 1931 شرکت پپسی کولا توسط کمپانی شکلات Loft خریداری شد.رئیس شرکت لافت Charles G. Guth  فرمول پپسی را نیز خریداری و بعدها خودش کمی فرمول پپسی را تغییر داد.گات در اوایل کار با سختی های زیادی رو به رو شد و مشکلات زیادی برای موفقیت پپسی در پیش روی خود می دید.حتی به او پیشنهاد شد که شرکت خود را به کوکاکولا بفروشد ولی او این پیشنهاد را رد کرد. 
پپسی این سختی ها پشت سر گذاشت و میزان فروش خود را بیشتر کرد.این شرکت نوشابه های 12 اونسی خود را به قیمت یک نیکل میفروخت، یک پنی کمتر از قیمت سایر رقبای خود.این پیشرفت در دهه 30 رشد چشمگیری پیدا کرد و پپسی شروع به پخش محصول خود در سراسر آمریکا کرد.
 
 
در سال 1964 شرکت پپسی از نوشابه رژیمی خود که طعم مرکبات دلپذیری داشت ، به اسم "شبنم کوهستان" رونمایی کرد.یک سال بعد این کمپانی با شرکت Frito Lay ترکیب و تبدیل به PepsiCo شد .در طول چند دهه بعد شرکت پپسی رشد بسیار چشمگیری داشت و شروع به رقابتی در سطح جهانی بر سر میزان سهم بازار با سردمدار صنعت نوشابه دنیا یعنی کوکا کولا کرد.این رقابت ها در بعضی زمان ها بسیار تهاجمی می شد و کمپین های تبلیغاتی مثل  "نسل پپسی" و "چالش پپسی" را به وجود آورد.
در سال 2015 این شرکت اعلام کرد دیگر از آسپارتام (که برای سلامت مشتریان خطرناک است) بعنوان شیرین کننده در نوشابه رژیمی خود استفاده نمی کند و به جای آن از سوکرالوز ( یک شیرین کننده مصنوعی دیگر) استفاده خواهد کرد.