;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

ناندوز

 

آغاز
تا آنجایی که ما میدانیم پانصد هزار سال پیش زمانی که تمدن بشری آغاز شد پخت و پز بر روی آتش نیز شروع شد و ایده اینکه غذا چیزی بیش از تغذیه کردن است شکل گرفت. مردم به صورت قبایل و دسته ها دور شعله های آتش گرد آمده و تا زمان حاضر شدن غذا با همدیگر صحبت می کردند، می خندیدند و در کنار هم شادی می کردند.


1508
در اوایل قرن شانزدهم یک سری از پرتغالی های کاوشگر و نترس برای یافتن ادویه های جدید راهی دریاها شدند و در میانه های راه سر از قسمتهای جنوبی قاره آفریقا جایی که امروزه کشور موزامبیک نام دارد در آوردند و همان جا یعنی جایی بسیار دورتر از اروپای سرد پرتغالیان چیزی یافتند که بسیار با ارزش تر از آن بود که فکر می کردند.

 

 

 

فلفل پری پری
گفته می شود که پس از ورود کاوشگران پرتغالی به موزامبیک روزی یکی از آنها برای گردش به طبیعت رفته بود که فلفل قرمز چشم پرنده آفریقایی توسط بومیان آفریقایی به آن معرفی شد که آنرا پیلی پیلی می نامیدند ولی چون مرد پرتغالی نمی توانست آنرا صحیح تلفظ کند به دیگر همسفران خود آنرا پری پری معرفی کرد.

 

 

  

قرن بیستم
اوایل قرن بیستم تعداد زیادی از اروپاییان از جمله پرتغالی ها برای کشف طلا به آفریقای جنوبی مهاجرت کردند و آن زمانی بود که جستجوگران طلا  هر روز پس از کاری دشوار بسیار گشنه بودند و به همین دلیل رستوران های متعددی توسط همان مردمان باز شد که طعم و تندی فلفل پری پری را با مرغ ترکیب کرده و روی آتش کباب می کردند.
 

ناندوز
سال 1987 زمانی بود که سرگذشت مرغ گریل به سبک پرتغالی دچار تحول شد. در شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی رستورانی توسط دو دوست به نامهای ربرت و فرناندو افتتاح شد که نام آنرا نادوز نهادند و آنها توانستند طعمی بسیار لذیذی از این سبک غذا را ارائه کنند که به سرعت مشهور شد.
امروزه ناندوز در بیش از 30 کشور و 5 قاره جهان دارای بیش از 1000 شعبه است که برای مثال در بریتانیا که از سال 1992 اولین شعبه خود را افتتاح کرده فقط 65 رستوران در لندن و در مجموع 255 رستوران در کل این کشور دارد و یا در استرالیا دارای بیش از 270 شعبه می باشد.  

 

 


 

 تخصص و تمرکز رستوران های ناندوز بر روی غذاهای تهیه شده با مرغ و به صورت گریل شده بر روی شعله مستقیم آتش است. مرغ ناندوز با طعم هایی که توسط مشتریان انخاب شده است پخته می شود و مشتریان می توانند انتخابی از طعم های لیمو و سبزیجات، تند ملایم، تند، بسیار تند و خیلی خیلی تند را داشته باشند. همچنین در رستوران های ناندوز سس هایی سرو می شوند که همراه غذا صرف شده و دارای طمعهای متنوعی چون لیمو و سبزیجات، تند ملایم، تند، بسیار تند، خیلی خیلی تند، سیر، گوجه فرنگی آفتابی و ریحان، سبزیجات وحشی و باربکیو می باشند. لازم به ذکر است که سس های مذکور در اکثر کشور ها از جمله ایران در یک سری از سوپر مارکت ها موجود و قابل خرید هستند که قیمت آنها در ایران برای یک شیشه حدود 8000 تا 10000 تومان است.

 

 


 

 

منوی رستوران های ناندوز شامل مرغ گریل شده به صورت 4/1 و 2/1، فیله مرغ گریل شده و ساندویچ فیله مرغ پیچیده شده در نان پیتا است. البته این منو در کشور های مختلف بر اساس ذائقه و تقاضا کمی متفاوت بوده بطوریکه مثلاً در برخی از نقاط جهان در منو غذاهایی چون برگر، یا بشقاب هایی شامل تکه های مرغ و فلفل کباب شده در سیخ وجود دارد.
 هدف اصلی رستوران های زنجیره ای ناندوز ارائه غذاهای تازه و سالم و همچنین سرویس سریع و باکیفیت است. در ناندوز انتخاب مواد اولیه با کیفیت و تازه در اولویت کار قرار داشته و همچنین سبک پخت نیز سبب می گردد که غذاها بسیار سالم بوده و ارزش غذایی بالایی داشته باشند. 


مطلب تهیه شده توسط فیدیلیو.استفاده با ذکر منبع مجاز است.

 

helia navid

1391/8/23

من عاشق سس های nandos هستم

souzan Asadollahi

1391/7/19

این رستوران یکی از رستوران های مورد علا قه من هست و غذاشم بسیار سالمههههه....سس هاش معرکه است

Ali Jalili

1394/10/9

من هم عاشق مرغ های ناندوز هستم!!خوشمزه و سالم

mahsa kazemi

1392/12/26

ولی من سس هاشو خریدم روی اونی که نوشته "اکسترا هات"،خیلی خیلی خیلی تنده(والبته خوشمزه). یعنی اگه به سس تاباسکو یا کیمبال 5 از 10 بدی این میشه 10از10!!

meredith amirbeigloo

1391/11/23

خیلی عالیه !!!! ولی سس های تندش اصلا تند نیس ! من یه بار توی رستوران ناندوز میزان تندی غذام رو هات پری پری گفتم ولی شیرین بود !! :/