;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

میراندا

 

اکثر ایرانی‌ها با برند میراندا به خوبی آشنا هستند.یکی از برترین برندهای نوشابه در دنیا که در ایران نیز موفقیتی نسبی در کنار رقبایی مثل کوکاکولا و پپسی داشته است.اصل و نصب این برند برمی‌گردد به یکی از شهرهای اسپانیا در سال 1959. این نوشابه پرتقالی بعد از شروع کار خود تا اواخر دهه 60 توانست در اسپانیا اسم  و رسمی در کند و در تعدادی از کشورهای اروپایی مزه خود را در سطح بین الملل به دیگران بچشاند. تازه همین موقع ‌ها بود که این برند کم‌کم به معنی اسم خود یعنی "شگفت انگیز" نزدیک می‌شد  که پپسی بی‌خبر از راه رسید و در سال 1970 این نوشابه پرتقالی را تصاحب کرد. البته در آن زمان این برند به آن صورت نوشابه نبود و آبمیوه نیز در شیشه‌های آن حضور مثمربه ثمری داشتند ولی بعده‌ها به این نتیجه رسیدند که همان نوشابه بهتر است و از لحاظ اقتصادی طعم‌دهنده بیشتر صرف می‌کند. بعد از خریداری این برند توسط کمپانی پپسی در سال 1975 تا 1978 شخصیت جناب‌خان خندوانه تبلیغ این محصول را بعده گرفت. البته اینکه شوخی است ولی بسیاری معتقدند شخصیت جناب‌خان در خندوانه از عروسک تبلیغاتی شرکت میراندا در 30 -40 سال پیش الهام گرفته شده است.

 

این عروسک به اسم  Mirinda Craver نقش مهمی در محبوبیت میراندا بین کشورهای اروپایی داشت و در تاریخ تبلیغات تلویزیونی نیز ماندگار شد.در دهه 90 نیز تبلیغات برندا با تکیه بر محصولاتی که مزه‌های مختلف میوه را ترکیب کرده بودند (مثل میوه‌های استوایی) توانست بازار خیلی از کشورهای آمریکای جنوبی را نیز مال خود کند. هرچند در مکزیک این امر خیلی جوابگو نبود و تمرکز تبلیغات بر روی همان طعم پرتقال معروف میراندا بود. همچنین در دیگر کارزار تبلیغاتی میراندا متوسل به انیمه (کارتون) ژاپنی پوکمون (Pokémon) شد تا نوشیدنی مخصوص خود را برای کودکان معروف کند. خلاصه اینکه میراندا در تبلیغات همیشه اتفاقات جالبی را رقم زده است. بسته‌بندی دوزبانه این نوشیدنی در سال 2003 در آمریکا به بازار آمد و در ابتدا با توجه به بازار رقابتی و وجود رقبای پرتقالی و لیمونادی مثل نوشیدنی فانتا متعلق به شرکت کوکا با قیمت بسیار پایین فروش خود را آغاز کرد. البته با توجه برندهای معتبر شرکت پپسی ابتدا نوشیدنی‌های میراندا را تحت برند Tropicana که یکی از برندهای نوشیدنی ثابت شده در آمریکا بود ، به بازار معرفی کرد. بعد از استقبال خوب مردم از این نوشیدنی در سال 2007 میراندا خود را از زیر سایه شرکت Tropicana خارج کرد و برای خود برندی مستقل شد. میراندا کم‌کم در آسیا و مخصوصا کشورهای عربی و نیز  نفوذی پیدا کرد و بعد از مدتی توانست لیسانس خود را برای این کشورها ارائه کند.در کشور هند نیز با توجه به حضور کوکاکولا نوشیدنی لیمو و پرتقال میراندا بین جوانان طرفدار بسیاری پیدا کرد. 

همچنین میراندا در ادامه تبلیغات بازاریابی جالب خود نوشیدنی هایی با اسم فیلم‌های معروف مثل بتمن (با طعم تمشک) و سوپرمن (با طعم هلو) در کشورهای آسیایی توزیع کرده است که در کنار طعم‌های دیگر این نوشیدنی مثل پرتقال، مرکبات، گریپ فروت، سیب، توت فرنگی، تمشک، آناناس، انار، موز، ، لیمو، ،گوارانا، نارنگی، هندوانه و انگور مورد استقبال زیادی واقع شده‌اند.