;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

داستان مکدونالدز3

سال 1968 شرکت هزارمین شعبه خود را افتتاح کرد و همان سال Fred L Tune به عنوان مدیر اداری و مدیر عامل معرفی شد و Kroc در سمت  رئیس هیئت مدیره و مدیر اجرایی تا سال 1973 باقی ماند.


Turner خود برای اولین بار در سال 1956 تصمیم گرفت یک نمایندگی از مکدونالدز راه اندازی کند اما وقتی به مشکلات زیادی در کار برخورد کرد ترجیح داد به استخدام مکدونالدز دربیاید. در ابتدا به عنوان گریل من (Grillman) و بعد مدارج پیشرفت را به سرعت طی کرد و تا به قائم مقامی شرکت رسید. او بعنوان قائم مقام Kroc کمک زیادی به نمایندگی ها می کرد تا بتوانید شعبه ای از مکدونالدز را افتتاح کنند.

 همینطور Turner دقت زیادی به فرآیندهای اجرایی داشت. برای مثال نحوه بسته بندی ها را به شکلی تغییر داد و اصلاح کرد که بیشترین تعداد همبرگر بدون له شدن در یک بسته جا بگیرند و یا اصطلاحاتی در خط تولید ساندویچ انجام داد در موفقیت های مکدونالدز تأثیر به سزایی داشت.

 رشد چشمگیر مکدونالدز در دهه 70 نیز ادامه داشت. در این ایام آمریکایی ها بیشتر در تردد بودند و سرویس سریع برای آنها اهمیت داشت. در سال 1972 شرکت سقف فروش یک میلیارد را رد کرد و در سال 1976 مکدونالدز 20میلیارد همبرگر به مردم فروخته بود که سودی معادل 3 میلیارد دلار برای شرکت به همراه داشت.


مکدونالدز با Egg Mc Moffin  در سال 1972 پایه گذار صبحانه فست فودی بود، زمانی که تحقیقات بازاریابی شرکت نشان می داد صبحانه سریع با استقبال مردم مواجه می شود. 5سال بعد یک بخش صبحانه کامل به منو رستوران اضافه شد و در سال 1987 حدود یک چهارم صبحانه هایی که در ایالات متحده در خارج از خانه خورده می شد در شعبه های مکدونالدز بود.

 


آقای Kroc اعتقاد داشت در جایی که به کسب و کار پرداخته باید منافعی هم برای جامعه خود داشته باشد“some thing back into the community where you do business” او با این اعتقاد خانه رونالد مکدونالدز را بنا نهاد. این خانه ها اطراف بیمارستانهای کودکان ساخته می شد تا خانواده هایی که باید برای معالجه کودکان خود ناچار بودند از منزل خود دورباشند در این خانه مستقر می شدند. اولین این خانه ها در سال 1974 در فیلادلفیا شروع به کار کرد و تا 12 سال بعد 100 خانه دیگر در سراسر کشور فعالیت می کردند.

مکدونالدز به تروریست ها کمک می کند؟
در سال 1974 اولین شعبه مکدونالدز در انگلستان افتتاح شد و این شروع کابوسی برای شرکت بود که به سختی از آن خارج شد. در فرمهای استخدام کارکنان که از آمریکا آورده شد بود یک سئوال وجود داشت. آیا حاضرید بخشی از حقوق خود را بابت حساب بازنشستگی پرداخت کنید؟ حساب  بازنشستگی شخصی (individual retirement account)  در ایالات متحده بصورت خلاصه با I.R.A  نوشته می شود درحالی  که درانگلستان این سه حرف حروف مخفف ارتش جمهوری خواه ایرلند بود که از نظر انگلیسیها گروهی تروریستی به حساب می آمد. این اشتباه ساده لوحانه و تناقض لفظی، شایعه هایی را برسر زبانها انداخت که بعد از دهها سال هنوز عده ای فکر می کنند مکدونالدز به گروه های ترویستی کمک می کند.

رشد بین امللی مکدونالدز آنچنان که توقع می رفت سریع و چشمگیر نبود. Kroc دید خوبی نسبت  به راه اندازی شعبه در کشورهای دوردست نداشت برای همین کثلاً وقتی برادران Morris برای افتتاح اولین شعبه مکدونالدز در نیوزلند به Kroc مراجعه کردند با برخورد خوبی مواجه نشدند. اما سرانجام با پا فشاری آنها بعد از 2 سال در سال 1976 اولین شعبه مکدونالدز در نیوزلند افتتاح شد و با استقبال بی نظیری که از آن شد Kroc افسوس زیادی خورد که چرا 2 سال این کار را به تعویق انداخت.
 در 1975 خلاقیت شرکت باز هم شکوفا شد تا در آریزونای آمریکا سرویسی را راه اندازی کنند تا رستوران های سایر دنیا هم از آن بهره مند شوند. سرویس Drive-thru به راننده اجازه می داد با ماشین خود تا پای صندوق سفارش مکدونالدز برود و بدون نیاز به پیاده شدن از ماشین ساندویچ خود را بگیرد و برود. این سرویس برای مردمی که همیشه عجله داشتند ایده آل بود. هدف شرکت این بود که مشتریان کمتر از 50ثانیه سرویس بگیرند. بعد از آن تا مدتها نزدیک به نیمی از فروش مکدونالدز از Drive-thru بود. و پایان خوش دهه 70 برای شرکت اضافه شدن بسته غذای کودک با عنوان هپی میل به منوی مکدونالدز بود که در سال 1979 اتفاق افتاد و استقبال بی نظیری از آن شد.

 

 

 

meredith amirbeigloo

1391/11/23

عشق منههه ! از همه ی ساندویچی های معروف دیگه خیلی سره !!