;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

چیپوتله قسمت دوم

 

در مطلب قبلی با کلیاتی از رستوران‌های زنجیره‌ای چیپوتله آشنا شدید
در این مطلب قصد داریم تا شما را با سیستم تبلیغاتی، مواد مصرفی در تهیه غذاها و دیگر مسائل جالب در چیپوتله آشنا کنیم.
 
چیپوتله همان اوایل تاسیس برای رفاه حال مشتریان تصمیم گرفت تا یک سیستم سفارش غذا با فکس را راه‌اندازی کند و بعد از آن در سال ۲۰۰۵ سفارش آنلاین را به وب‌سایت چیپوتله اضافه کرد. هم برای سفارش با فکس و هم آنلاین، مشتریان باید پول غذا را قبل از دریافت غذا پرداخت می‌کردند. در سال ۲۰۰۹ چیپوتله اپلیکیشن خود را برای آیفون طراحی کرد که در آن به کاربر این امکان داده می‌شد تا با کارت اعتباری هزینهٔ غذا را پرداخت؛ و نزدیک‌ترین چیپوتله به محل زندگی را پیدا کنند.

 


در ۲۰۱۳  مرکز علمی جامعه‌شناسی گزارشی مبنی بر اینکه هر بوریتوی چیپوتله ۱۰۰۰ کالری دارد و این تقریباً نزدیک به دو وعدهٔ غذایی ست منتشر کرد. قبل از آن هم در سال ۲۰۰۷ سایت www.nbcnews.com در مقاله‌ای  به اسم ۲۰ تا از بدترین غذاهای آمریکا رتبهٔ شانزدهم را به چیپوتله اختصاص داد و کالری بیش از اندازه و سدیم بالا در هر وعدهٔ غذایی دلیلی بر این موضوع بود.

 

بوریتوی معمولی

 

 

بوریتوی گیاهی

 

 زمانی که بوریتو به همراه گوشت‌های کوچک خوک، برنج، سبزیجات، پنیر، گواکاموله و سالسا تهیه می‌شد  و با یک  Big Mac مورد مقایسه قرار می‌گرفت؛ بوریتو چربی، کلسترول، کربوهیدرات، فیبر، پروتئین و سدیم بیشتری نسبت به  Big Mac داشت.
همچنین رستوران چیپوتله از طرف سایت health.com به عنوان سالم‌ترین فست فود معرفی و در این لیست نیز قرار گرفت.

 


چیپوتله همیشه توجه ویژه‌ای به گیاه‌خواران داشت و به نوعی دوست داشت تا خود از طرفداران این سبک از ٰرژیم غذایی نشان دهد و همیشه گزینه‌هایی هم برای گیاه‌خواران در رستوران‌های چیپوتله وجود داشت و دارد که شامل برنج، لوبیای سیاه، فاهیتای گیاهی، فلفل دلمه‌ای، سالسا، گواکاموله و پنیر می‌شود. همهٔ موارد به غیر از گوشت، پنیر، خامهٔ ترش، سرکه و عسل  کاملاً vegan هستند.

در اواخر ۲۰۱۳چیپوتله استراتژی تهیه غذاهایش را تغییر داد که این تغییر شامل کم کردن گوشت خوک و دوستی با گیاه و گیاه‌خواران بود. پنیرها همه با مایع پنیر گیاهی تهیه می‌شد تا گیاه‌خواران به راحتی بتوانند آن را انتخاب کنند.

 

 

آزمون و خطا
 
در سال ۲۰۰۸  چیپوتله به دلیل پخش نوعی ویروس که منجر به بیمار شدن  ۴۰۰ نفر از مشتریانش در یکی از رستوران‌هایش در کنت شده بود متهم شد.
 
آوریل ۲۰۱۰ نوعی گوشت گیاهی مزه دار تولید کرد و آزمایشاتی بر روی آن  انجام داد و در ۶ منطقه از ایالات‌متحده پخش کرد.
 
در سال ۱۹۹۹، هنگامی که دنبال راهی برای بهتر کردن طعم کارنیتاس (نوعی فراورده گوشت خوک) بود، استیو الز با نوشته‌ای از Edward Behr تشویق شد تا بر عملکرد غذا دادن به حیوانات تمرکز بیشتری داشته باشد. زمانی که برای بازید این سیستم رفت متوجه فجیع بودن آن شد و شروع به پیدا کردن منابع این کار کرد. همین مسئله باعث افزایش قیمت و فروش کارنیتاس شد.

در سال ۲۰۰۹ چیپوتله برنامه‌ریزی کرد تا بیشتر از ۶۰ میلیون پوند (۲۷گو میلیون کیلوگرم) گوشت سالم پرورش دهد. در واقع بیشتر از هر رستوران دیگری! و تمام پنیر و خامه ترش‌های موجود در چیپوتله از شیر گاوهایی گرفته می‌شود که  هیچ‌کدام هورمون مصرف نکرده بودند.

 


 
موضوع سالم بودن و ارگانیک بودن  تمامی موارد مصرفی در چیپوتله از جمله مسائل بسیار بااهمیت برای استیو الز بود. در بین مردم هم این مسئله بسیار مورد بحث هست. خیلی‌ها معتقد هستند که امکان ندارد که یک رستوران با این حجم از تهیه انواع ساندویچ بتواند تمامی محصولات خود را ارگانیک تولید کند؛ اما خیلی‌ها هم بر این باور هستند که امکان‌پذیر هست و استیو الز پایبند به این موضوع هست. در بین برخی از این بحث‌ها کامنت هایی از طرف کارکنان شرکت چیپوتله دیده می‌شود که ادعا می‌کنند با اینکه فقط چند روز هست که در چیپوتله مشغول به کار شدند و در عین ناباوری با این موضوع مواجه شدند که همه محصولات ارگانیک هست؛ و حتی اینکه در برخی از روزها بعضی از غذاها درست نمی‌شود چون محصول ارگانیک تمام‌شده و یا به رستوران نرسیده است.
او تمام تلاش خود را برای بهبود این وضعیت می‌کرد؛ و همچنان هم این راه ادامه دارد.
کریس آرنولد، سخنگوی Chipotle، می‌گوید چیپوتله همیشه از هر رستوران دیگری نسبت به مواد مصرفی برای تهیه غذاهایش بی‌شبهه عمل کرده؛ ما هرگز ادعایی در مورد کامل بودن نداریم اما به تعهدی که داده‌ایم عمل می‌کنیم و به صورت مستمر در تلاش برای هرچه بهتر کردن شرایط هستیم تا به هدفی که می‌خواهیم برسیم.

چیپوتله فیلمی انیمیشنی منتشر کرد که در آن مترسکی شاهد اتفاقاتی است که در یک کارخانه غذا میافتند. تولید گوشت مرغ و گاو هورمونی و …. باعث ناراحتی‌اش می‌شود و خود تصمیم به تهیه غذای سالم برای مردم می‌گیرد. موسیقی و شعر  متن این فیلم  کاملاً مرتبط با اتفاقات در حال وقوع در فیلم است.

   

 

در فیلم انیمیشنی دیگری  مزرعه‌ای را نشان می‌دهد که تمامی حیوانات به صورت طبیعی در حال رشد هستند و از علوفه طبیعی تغذیه می‌شوند اما به یک‌باره با صنعتی شدن مزرعه‌دار همه چیز تغییر می‌کند و همهٔ حیوانات به صورت هورمونی و تزریقات انتی بیوتیک رشد می‌کنند؛ اما با تغییر فکر همه چیز متفاوت می‌شود و به حالت اول بر می‌گردد اسم فیلم هم برگشت به گذشته هست.

 

 

 

 

تبلیغات
 
چیپوتله از انواع و اقسام تبلیغات استفاده می‌کند. از تبلیغات شهری تا ارائه ساندویچ‌های رایگان
پوسترهایی که برای چیپوتله طراحی می‌شوند از لحاظ بصری بسیار ساده اما تأثیرگذار هستند.

 


چیپوتله اول برای ثابت نگه‌داشتن و دوم برای بالا بردن تعداد مشتری‌های خودش یک روز را به اسم   Free Burrito Day نام‌گذاری کرده است. در این روز صف‌های طولانی در جلوی هر کدام از رستوران‌های چیپوتله درست می‌شوند. غیر از رایگان بودن علاقه‌مند بودن مردم به این رستوران و غذاهایش علت این حجم از جمعیت است.