;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

چیزکیک فکتوری

 

 اگر از علاقمندان سریال The Big Bang Theory  باشید نام رستوران چیزکیک فکتوری برای شما آشناست. چیزکیک فکتوری از جمله رستوران های زنجیره ای در آمریکا است که به خاطر سرو انواع چیزکیک و غذا جزء رستوران های خاص به شمار می رود.

 

 

تاریخچه ی این رستوران  به زمانی برمی گردد  که  Evelyn Overton بعد از درست کردن چیزکیک برای کارفرمای همسرش تصمیم گرفت در اواخر دهه ی پنجاه یک مغازه ی چیزکیک کوچک در دورترویت میشیگان تاسیس کند اما مدتی بعد به خاطر نگه داری از فرزندانش مجبورشد کار خود را رها کند اگرچه تا مدتی بعد برای بعضی رستوران ها چیزکیک هایی که در آشپزخانه ی خود می پخت را می فرستاد. در سال 1972 Evelyn و همسرش  Oscarبه لوس آنجلس رفتند و در آنجا یک نانوایی تاسیس کردند و برای بعضی رستوران ها چیزکیک درست می کردند.
 
 
 
 
 
 
در سال 1978  David Overtonفرزند Evelyn وOscar یک رستوران کوچک با یک منو  که سالاد ساندویچ و ده مدل از چیزکیک های اورتون را سرو می کرد در منطقه ی بورلی هیلز تاسیس کرد. در سال 1983 دومین شعبه ی این رستوران در مارینا دل ری تاسیس شد و شعبه ی بورلی هیلز با موفقیت چشمگیری روبرو شد. بعد از مدتی کوتاه شعبه ی سوم که بسیار بزرگتر بود در ردوندو بیچ تاسیس شد و به این ترتیب تا پایان دهه ی هشتاد منوی یک صفحه ای اورتون به طور چشمگیری گسترش پیدا کرد.
 
 
 
 
در سال 1992 چیزکیک فکتوری به صورت یک کمپانی درآمد و این موضوع در سال 1993 علنی شد. اورتون تصمیم داشت تا 3-4 شعبه در سال تاسیس کنند با این امید که در سال 25% به فروششان اضافه شود. منوی رستوران 2 بار در سال توسط کمپانی تغییر می کرد تا غذاهایی مانند استیک غذای دریایی و بشقاب های سبزیجات به منو اضافه شد. تعداد شعبه های این رستوران در حال افزایش بود تا جایی که در سال 1995 به عنوان یازدهمین رستوران زنجیره ای در آمریکا شناخته می شد. اکنون در سال 2013 این رستوران  162شعبه تحت عنوان چیزکیک فکتوری در 36 ایالت آمریکا دارد.
 
 
اولین شعبه ی این رستوران خارج از آمریکا با300 صندلی در سال 2012 در دوبی مال شروع به کار کرد و اکنون 4 شهبه از این رستوران در خاور میانه وجود دارد.
 
 
 
چیزکیک فکتوری همواره به خاطر سرو غذاها ی ناسالم با کالری بالا مورد انتقاد قرار گرفته به طوری که در سال 2012 توسط   مجله ی  Men’s health  درآمریکا بدترین رستوران خانوادگی آمریکا لقب گرفت. یک ساندویچ در این رستوران  به طور متوسط 1400 کالری دارد!
 
 
.
 
یکی از دلایل توجه عموم به این رستوران استفاده از یک شعبه ی ساختگی آن در سریال  The Big Bang Theory  است که از کمدی های محبوب آمریکایی در بین مردم است و چیزکیک فکتوری از این که از آن در این سریال بامزه استفاده شده اظهار خوش حالی کرده.
 
 
 
 
 

mohsen kazem

1392/4/21

من در این رستوران غذا خوردم ! فوق العاده است !

avisa

1392/4/23

فیدی بورد چرا فعال نیست یه هفته نبودم:(

samaneh hosseini

1392/4/8

خیلی عالی بود!!!

سید مرتضى موسوى

1392/4/23

خدا قسمت کنه! :-)

Solmaz Sadri

1393/4/3

غذاهاش فوق العاده است ، همينطور دسرهاش

Elahe

1392/4/13

چقدر جالب ... مرسی

mohammad aghmashe

1392/5/15

tnx fidilio

NokhoOd

1392/4/19

خیلی جالب بود من عاشق بیگ بنگ هستم :)