;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

تابلرون

تابلرون یک برند شکلات است که متعلق به شرکت موندلز اینترنشنال می باشد.
تابلرون اولین بار در سال 1908 توسط شخصی به نام تئودر تابلر که بین سالهای 1876 و 1941 میلادی و در شهر برن کشور سوئیس زندگی می کرده است ابداء شد. آقای تابلر به همراه یکی از فامیل های خود به نام امیل بامن شکلات شیری خاصی را درست کردند که در آن از بادام، عسل و نوگات (انواعی از شیرینی که معمولا با عسل یا شکر، مغزهای خوراکی و سفیده تخم مرغ تهیه می گردد) استفاده شده بود و همچنین شکل خاصی داشت که بصورت سه وجهی بود. اسم این محصول یا همان تابلرون از دوکلمه تابلر که نام ابداء کننده آن است و ترون که در زبان ایتالیایی نوعی از شیرینی نوگات است گرفته شده است. بر روی بسته بندی این شکلات شکل کوهی درج شده که مربوط به کوه مترهورن در رشته کوه های آلپ است و سمبل شهر برن محسوب می شود. این باور وجود دارد که شکل سه وجهی کوه مترهورن باعث الهام گرفتن تئودر تابلر برای ایجاد شکل سه وجهی تابلرون بوده است. همچنین پسران تئودر عنوان کرده اند که شکل سه وجهی شکلات از یک نمایش رقص که در آن هنرمندان در انتهای نمایش شکلی شبیه هرم را تشکیل داده بودند و تئودر این نمایش را دیده بوده الهام گرفته شده است.

  

 

تئودر تابلر در سال 1909 برای ثبت حقوق مادی و نام تابلرن اقدام کرد و برند تبلرون در این سال به عنوان یک نان تجاری ثبت شد. شرکت تابلر تا سالیان سال بصورت یک شرکت مستقل به فعالیت خود ادامه داد تا اینکه در سال 1970 با شرکت سوچارد که تولید کننده شکلات با برند میلکا است ادغام شد. همچنین ادغام شرکت تولید کننده قهوه جکوبز با سوچارد در سال 1982 منتج به ایجاد شرکت جکوبز سوچارد گشت. و نهایتا در سال 1990 شرکت موندلز اینترنشنال قسمت عمده شرکت جکوبز سوچارد که تابلرون را هم شامل می شد خریداری کرد.

 

 


 

امروزه شکلات تابلرون فقط در شهر برن سویس تولید می گردد ولی در گذشته در مکان های دیگری مثل شهر بدفورد انگلستان نیز تولید می شده است. همچنین در دهه هفتاد و هشتاد میلادی بصورت تحت لیسانس و در شهر زاگرب یوگسلاوی سابق تولید می گشته است.

شکلات تابلرون در اندازه های مختلف از خیلی کوچک و چند سانتیمتری گرفته تا خیلی بزرگ و نزدیک 1 متری تولید و عرضه می شوند. از دهه هفتا میلادی به بعد شکلات تابلرون در انواع و مزه های مختلف تولید و عرضه می شوند که شامل شکلات خالص یا همان شکلات تلخ، شکلات سفید، پر شده (شکلات شیری که داخل آن با شکلات سفید پر شده است)، آجیل و میوه، عسلی کریسپی و بادام کریسپی است.

 

 Alireza Fatemi

1391/11/19

به نظر من، شکلاتهای خیلی بهتر از این گیر میاد !

سارا مروتی

1391/11/19

عاشق این شکلات هستم >:D<

لادن ملک قاسمی

1391/11/20

بخش "یک برند خوشمزه" از اون بخشهای خوشمزه و دوست داشتنی سایت فیدیلیو است. ممنون بابت اطلاعات هیجان انگیزی که می گذارید.

مازیار عبیدیان

1391/11/23

به نظر من اول سیاهه, بعد زرده, بعد بنفشه, آخر هم سفیده. خداییش خیلی خوش مزه است. من عاشقشم.

meredith amirbeigloo

1391/11/23

عشق منه این شکلات ....

ariana adib

1391/11/28

فقط اون زرده. من عاشق تیکه عسلی هستم که موقع خوردنش میاد زیر دندونم :)

bon appetit

1391/11/18

این شکلات خیلی خوشمزه س، اول اون سیاهه، بعد بنفشه که کیشمیش داره، بعدش اون سفیده که کره کاکائوییه، آخر هم اون یکی :)