;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

دومینوز پیتزا

دومینوز پیتزا یک مجموعه رستوران زنجیره ای پیتزا آمریکایی و بین المللی است که در قالب فرنچایز اداره می شود. این مجموعه که دفتر اصلی آن در ایالت میشیگان واقع شده است در سال ۱۹۶۰ شروع به فعالیت کرد و پس از پیتزا هات دومین مجموعه پیتزایی زنجیره ای در آمریکا و همچنین بزرگترین در دنیا با بیش از ۱۰۰۰۰ شعبه در ۷۰ کشور است. دومینوز در سال ۱۹۹۸ به شرکت بین کپیتال که یک شرکت آمریکایی فعال در زمینه سرمایه گذاری و خدمات مالی  است فروخته شد و در سال ۲۰۰۴ سهام آن در بورس به معرض فروش عموم قرار گرفت.

 


داستان دومینوز بر میگردد به زمانی که تام موناگان و برادرش جیمز یک مغازه پیتزا فروشی کوچک به نام دومینیکز را در نزدیک دانشگاه میشیگان شرقی خریداری کردند. آنها ابتدا ۷۵ دلار پیش پرداخت دادند و ما بقی قیمت مغازه را  که معادل ۵۰۰ دلار بود قرض کرده و توانستند پیتزایی را بخرند. هشت ماه بعد جیمز از اداره مغازه صرف نظر کرد و سهم خود را در مقابل یک ماشین فولکس واگن قورباغه ای به برادر خود واگذار کرد. در سال ۱۹۶۵ موناگان اسم بیزنس خود را به دومینوز تغییر داد و در سال ۱۹۶۷ اولین شعبه خود در قالب فرنچایز را افتتاح کرد. در ابتدا تصمیم شرکت بر این بود که با اضافه شدن هر شعبه به این مجموعه یک نقطه به لوگوی آن اضافه شود ولی این ایده با توجه به افزایش تعداد شعب که به سرعت انجام پذیرفت عملی نشد. در واقع ۳ نقطه موجود در لوگوی این مجموعه اشاره به ۳ شعبه ای دارد که در سال ۱۹۶۹ باز بودند. روند رشد دومینوز به گونه ای بود که تا سال ۱۹۷۸ تعداد رستورا نهای آن به ۲۰۰ شعبه رسید.


در می سال ۱۹۸۳ دومینوز اولین شعبه بین المللی خود را در مانیتوبای کانادا افتتاح کرد و در همین سال بود که هزارمین شعبه خود را نیز افتتاح کرد. این مجموعه در سال ۱۹۸۵ اولین شعبه خود در بریتانیا را افتتاح نمود. همچنین در سال ۱۹۸۵ اولین شعبه خود را در توکیو ژاپن افتتاح کرد. دومینوز توانست در سال ۱۹۹۵ شعب بین المللی خود را در کشور های مختلف به ۱۰۰۰ شعبه برساند و تا سال ۱۹۹۷ این عدد به ۱۵۰۰ شعبه رسید بطوریکه توانست در یک روز ۷ شعبه در ۵ قاره مختلف جهان باز کند. از سال ۲۰۰۷ دومینوز فعالیت خود را در هند آغاز کرد و توانست تا سال ۲۰۱۲،  ۱۰۰۰ شعبه در این کشور افتتاح کند.

 


در سال ۱۹۹۸ یعنی پس از ۳۸ سال از شروع کار موسس دومینوز پیتزا یعنی تام  موناگان خود را بازنشسته کرده و ۹۳ % از سهام این مجموعه را به شرکت بین کپیتال در قبال حدودا یک میلیارد دلار فروخت.


ادامه دارد...

parham JM

1392/2/11

واقا پیتزاهاش خوشمزه است من که خوشم اومد!!!

مازیار عبیدیان

1392/2/4

ایشاله قسمت شه بعد از فیدی دونالدز، فیدی مینو رو افتتاح کن!!!!!

parham JM

1392/2/11

واقعا پیتزاهاش خوشمزست!!! من که خیلی خوشم اومد!!!

sad pisces ...

1392/2/4

خوب بود، در مورد رستوران های لوکس مخصوصا تو فرانسه هم اگه میتونید مطلب بزارید. ممنون

ali vaezi

1392/2/22

مرسی از اطلاعاتتون