;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

سوشی

سوشی غذاهای برنجی هستند که همراه با سرکه ی برنج می باشند. البته ماهی خام محبوب ترین ماده ی سوشی است اما  برنج جزء اصلی آن می باشد. انواع مختلفی سوشی وجود دارد که ماهی ندارند. سبزیجات، غذاهای دریایی پخته و دیگر مخلفات را هم می توان در سوشی یافت.

 

ورق جلبک

هردو قسمت ورق جلبک را لمس کنید، می‌بینید که یک طرف آن صاف و طرف دیگر زبر است. ورق جلبک را روی حصیر رول به حالتی قرار بدهید که قسمت زبر آن رو باشد.

برنج را روی ورق جلبک پهن کنید

دست هایتان را خیس کنید و یک مشت برنج را به شکل یک توپ در بیاورید. موقع کار حتماً باید دستهای‌تان را خیس نگه دارید چون برنج سوشی چسبنده است. ورق جلبک را روی حصیر رول قرار دهید. به آرامی برنج گلوله شده را وسط ورق جلبک قرار بدهید و شروع کنید به پهن کردن آن به طوری که تقریباً تمام سطح آن پوشیده از برنج شود، به جز حاشیه انتهایی، که 2 سانتیمتر از آن را خالی می گذارید تا بتوانید آن را رول کنید. برنج باید به طور هموار و یک دست در همه طرف پخش شود.

مقدار کمی واسابی را در یک خط وسط برنج بریزید.دقت کنید خیلی کم باشد چون طعم تندی دارد.

واسابی که به آن ترب کوهی ژاپنی نیز می‌گویند، یک ریشۀ ادویه‌ای است با طعم تند و یکی از مواد مهمی است که در سوشی به کار می رود. برخی دوست دارند که آن را با سس سویا مخلوط کنند یا به طور مستقیم قبل از خوردن سوشی آن را روی سوشی بریزند. محصولات واسابی برای سوشی را می‌توانید از فروشگاه‌های مواد غذایی آسیایی به صورت پودر یا خمیر آماده تهیه کنید. برای این که کاملاً از طعم واسابی لذت ببرید، بهتر است که خودتان با پودر واسابی مایۀ واسابی درست کنید.

مخلفاتی را که انتخاب کرده‌اید، در مقادیر کم روی برنج قرار دهید. (در این مورد می‌توانید از تکه‌های ماهی دودی، سالمون، آواکادو،  هویج خیار، پیاز، مارچوبه و ... استفاده کنید) مخلفات را روی واسابی و به صورت افقی در وسط برنج بریزید.

سوشی را با حصیر رولِ سوشی محکم لوله کنید، تا یک استوانه صاف و هموار بدست آید.

رول سوشی را محکم فشار بدهید تا به قسمت انتهایی ورق جلبک برسید. مدام از هر سه طرف رول را فشار بدهید، مخصوصاً در انتها، تا رول محمکی داشته باشید. اما خیلی فشار ندهید که رول پاره شود.

در بازار دو نوع حصیر رول بامبو وجود دارد. یکی نوع ارزان، در آن هر دو طرف حصیر گرد هستند که زیاد خوب نیست. نوع دوم کمی گرانتر است. یک طرف آن گرد و طرف دیگر صاف است. خیلی زود متوجه می‌شوید که استفاده از این حصیر رول بسیار راحت تر است و نتایج بهتری می‌دهد.

هر یک از رول های سوشی را با یک چاقوی تیز برش‌های 4 سانتی متری بدهید حتماً چاقو را در هر بار برش مرطوب کنید. از هر رول تقریباً 6 تا 8 تکه سوشی به دست می‌آید.

سوشی را با یک کاسه کوچک شایو (سس سویا) سرو کنید. کسانی که دوست دارند سوشی‌شان طعم تندی داشته باشد، می‌توانند واسابی بیشتری روی آن بریزند.