;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

سور میزبان فیدیلیویی ها


یک شب، یک رستوران؛ آن هم در رستورانی که به نسبت تازه تاسیس محسوب می‌شود. رستوران «سور» به تازگی افتتاح شده است هرچند که همین ساختمان پیش از این به رستوران دیگری تعلق داشت. چهارشنبه ساعت ۸ تا8:30 ، به دلیل ترافیک سنگین خیابان‌های منتهی به رستوران، بالاخره دوستان فیدیلیویی و اعضای کلاب در رستوران دور هم جمع شدند. شیک بودن و برخود خوب کارکنان در سالن زیبای رستوران سور از مهم‌ترین نکته‌هایی بود که در بدو ورود، رستوران روهای حرفه‌ای به آن توجه کردند. حضور دو نفر از مسئولان فیدیلیو کلاب،  بیشتر بحث و گفتگو‌ها رو به سمت مشکلات برخی رستوران‌ها، دستگاه‌های کارت خوان و خواسته‌ها و پیشنهادات بچه‌ها پیش برد.

 مهمان‌ها چه کسانی بودند؟
مریم قوتی، ۲۹ سال دارد و کار‌شناس ارشد رشته عمران است. به تازگی عضو کلاب شده و هنوز فرصت نکرده از کارتش استفاده کند هرچند که سال هاست در فیدی بورد عضو است. تعریف رستوران دارچین رو خیلی از بچه‌ها شنیده است و به احتمال زیاد نخستین رستورانی که با کارت کلاب امتحان می‌کند، همین دارچین است! از این به بعد هم گزینه‌ای به انتخاب رستوران برایش اضافه می‌شود که اول از همه عضو کلاب باشد، محیطی آرام داشته باشد و غذایش خاص باشد. محمدرضا رنجبران، همسر مریم هم در این برنامه حضور داشت.
مهدی ابراهیمی کار‌شناس ارشد رشته اقتصاد و کارمند بانک مرکزی است. کمی تا ۵ هزار امتیاز در کلاب فاصله دارد و حدود ۸ ماه است که به جرگه دارندگان کارت کلاب فیدیلیو پیوسته است و تا به امروز رستوران‌های دارچین و آبان را امتحان کرده است. مهم‌ترین معیارش برای انتخاب رستوران داشتن فضا و پارکینگ مناسب است و بعد از آن کیفیت غذا، محیط، رفتار پرسنل و حرفه‌ای بودن آنهاست که اهمیت دارد.

 


مهراد حیدری منفرد ۲۴ ساله، مهندس ساختمان است و ۵ ماهی است که با کارت کلاب فیدیلیو به رستوران‌هایی مثل دارچین، لئون و روف تاپ سرزده اما هنوز به قول خودش بی‌رنگ است و به نقره‌ای‌ها و طلایی‌ها نرسیده است. دوبار در استفاده از کارت کلاب دررستوران رمان به مشکل برخورده است؛ گفته‌اند دستگاه خراب است اما قرار است امتیاز‌ها برایش لحاظ شود. عضو بودن رستوران در کلاب و کیفیت غذا مهم‌ترین دلایلی است که باعث می‌شد یک رستوران را انتخاب کند. بهاره جودکی، همسر مهراد، ۲۷ سال دارد و در حوزه طراحی نما کار می‌کند و طبیعی است که جواب سوال‌های این دو نفر یکی باشد!
فرید رادفر ۲۳ سال دارد و تاکید می‌کند که اوایل خیلی جذب کلاب نشد و ثبت نام را نیمه کاره گذاشت اما اینکه با خواندن نظرات بچه‌ها و تخفیف آذر ماه سایت، به جرگه دوستان دیگر پیوست. از تخفیف‌ها و پیشنهاد‌ها بسیار استقبال می‌کند و این بخش از فعالیت‌های کلاب را بیشتر می‌پسندد. به نظر او غذای خوب در کنار سرویس خوب معنا پیدا می‌کند.
آرمین میرفصیحی دانشجو است و ۳ هفته ای است که عضو کلاب شده و با این وجود رستوران‌های زیادی را در این زمان کم تست کرده است؛ لئون، چیل، مورانو و...
طا‌ها راهمی و همسرش مرجان، بردیا برجسته‌نژاد، پدرام بخشایی و عرفان نظامی که پیش از این هم در چند برنامه حاضر بودند، در رستوران سور هم حاضر بودند. «عرفان نظامی» عضو 17 هزار و پانصد امتیازی کلاب از تجربه خوبش در رستوران های دیم و دارچین گفت. اینکه برخورد خوب مدیر رستوران، بارها و بارها باعث شده تا حال او قبل و بعد از رستوران تغییر کند. از طرفی گفت در رستوران دارچین فرم نظرسنجی را پرکرده و وقتی سوارخودرواش شد، از رستوران با او تماس گفتند و درباره نقاط ضعفی که نام برده بود به طور کامل پرس و جو کردند تا به زودی برطرف شود.

 

 


سفارش‌ها و نظر‌ها
اساساً پذیرایی از 11 رستوران روی حرفه ای و اعضای طلایی و نقره ای فیدیلیو کلاب که بسیار صاحبنظر و مشکل پسند هم هستند در یک شب برای یک رستوران کار بسیار سختی است. چیزی مثل جدال با بارسلونا در ورزشگاه نیوکمپ. اما صاحبان رستوران در این نشست ها به نقاط ضعف و قوت خود به خوبی پی می برند. 
منو‌ی غذاهای رستوران سور شیک اما جمع و جور بود. درباره مواد موجود در غذا‌ها و پیش غذا‌ها توضیحی داده نشده بود و تنها نام فارسی و انگلیسی و قیمت آن‌ها درج شده بود. پیش غذا‌ها زود‌تر از حد تصور حاضر شد.

 

 

«محمدرضا» نان سیر سفارش داده بود که از طعم و ظاهرش راضی بود؛ نان سیر به شکل رول و بستنی آماده شده بود. مریم کیک ماهی سفارش داده بود و گفت که از انتخابش پشیمان نیست اما آنطور که در منو ذکر شده بود، تند نبود و اصلا چون به غذای تند علاقه دارد، این پیش غذا را انتخاب کرده است.
 «مهدی» سوپ روز و سالاد مخصوص سفارش داده بود که هر دو به نظرش معمولی بود و مزه جدیدی نداشت. «فرید» هم درباره سالاد با او هم عقیده بود.
 «مهراد» و «پدرام» سالاد پنیر کممبر سفارش داده و راضی بودند و هردو گفتند که طعم و تجربه جدیدی است. «بهاره» هم سالاد مخصوص را پسندیده بود و گفت که سس آن طعم خوبی داشت. به نظر می رسید در بین سالادها و پیش غذاها سالاد کممبر محبوب تر از بقیه بود.

 


 «بردیا» قارچ سرخ شده با سیر سفارش داده بود که هرچند راضی بود اما گفت که توقع ادویه و طعم بیشتر و بهتری داشت. سیب زمینی را هم به واسطه قیمت بالای ان سفارش داده بود چون حدس می‌زد چیز به خصوصی باشد اما سیب زمینی سرخ شده معمولی بود.
 «طا‌ها» شاه میگو سفارش داده بود که به قول خودش شامل یک شاه، یک ملکه، فرزند و نوه‌شان بود. او گفت که معمولا شاه میگو‌ها شامل ۶ عدد شاه می‌گوی هم اندازه است نه ۴ تا آن هم در اندازه‌های مختلف. با این همه گفت که سس آن طعم بسیار خوبی داشت.

انتخاب اصلی دوستان
فیله سالمون یا سامون کروت که دستور پخت و تهیه آن در سایت منتشر شده است انتخاب چندین نفر از دوستان بود. هرچند که وقتی یکی از بچه ها سوال کرد به او گفته شد که قزل آلای صورتی است و نه سامون نروژی. «عرفان» که یکی از سفارش دهندگان این غذا بود، گفت: « خیلی خوب نبود؛ چرب و کمی شور بود. خمیر زیاد دور ماهی بود و در حقیقت تنها خمیر طعم دار شده بود و نه ماهی.»
بر خلاف نظر عرفان اما «مریم» این نوع فیله ماهی را پسندید هرچند که گفت که بیشتر افرادی که غذای دریایی سفارسش می دهند توقع یک غذای سالم و گریل شده را دارند اما با این همه او از طعم غذا و سس زعفرانی و خامه بسیار راضی بود.


«آرمین» از طعم فیله گوسفند برخلاف حجم و مخلفات کنارش راضی بود. «بردیا» هم درباره حجم غذا با او هم عقیده بود گفت که حجم فیله می توانست بیشتر باشد. غذای «مرجان» هم فیله گوساله بود که به نظرش خیلی سرد بود و با وجود آنکه نحوه پختش را گفته بود، کمی سفت بود.
«پدرام» بیف مدالیون سفارش داد که درباره نحوه پخت از او سوالی نشد و غذای او که دارای دو تکه بیف بود، یکی کاملا پخته و دیگری نیم پز بود. «فرید» هم هیمن غذا را سفارش داد اما از او درباه نحوه پخت سوال شده بود اما با این همه هر دو تکه به یک شکل و اندازه طبخ نشده بود. «مهراد»  که فیله مینیون سفارش داده بود از غذای خود کاملاً راضی بود.
«طاها» فیش اند چیپس سفارش داده بود که از طعم ماهی و سس آن راضی بود فقط گفت که در سس تارتار خردل بود که معمولا رایج نیست. «محمدرضا» هم از این غذا و به ویژه مزه سس آن راضی بود.
«مهدی» استیک ساندویچ سفارش داده بود که نظر بسیاری از بچه ها را جلب کرد چرا که حجم غذا نسبت به غذاهای دیگر بیشتر بود.
«بهاره» ژیگو سفارش داد که به نظرش بیش از اندازه مزه رب می داد و کمی هم سرد بود.

 صحبت با مدیریت


طبق معمول همیشه یکی از مسئولان رستوران سرمیز فیدیلیویی ها آمد و به سوال ها و انتقادها جواب داد. آقای مکار جاه  مدیرداخلی رستوان سور بعد از خیرمقدم به دوستان جواب سوال ها  و انتقادها را اینگونه گفت:
1- وجود در ورودی رستوران، در فاصله آشپزخانه تا میزها مشکلی است که باعث سرد شدن غذا می شود اما باید حتما راه حلی برای آن سنجیده شود و به این موضوع توجه خواهند داشت.
2- من از کسی که سالهاست خرید می کنم شنیده ام که آخرین بار سالمون نروژی یک سال تا یک سال و نیم پیش وارد ایران شده و تمامی سالمونهای موجود با مواد نگه دارنده و به شکل یخ زده نگه داری می شوند. ما برای کیفیت غذا نمیتوانیم از چنین موادی استفاده کنیم و برای همین به سراغ قزل آلای صورتی رفته ایم. حرف دوستان درست است و این موضوع یا در منو باید اصلاح شود یا موقع سفارش غذا گوشزد شود.

3- ژیگو باید آرام آرام در پوره گوجه پخته شود و این دستور اصلی پخت این غذاست.
4- کیک ماهی بر اساس دستور پخت تایلندی خیلی تند بود که باعث نارضایتی خیلی از مهمانان بود و به ناچار آن را ایرانی کردیم. 
با این همه شاید بتوان به پیشنهاد دوستان فیدیلیو دردو شکل یا با سسی تند سرو کرد که هر دو گروه راضی باشند.
5- به جز موهیتو، دستورتهیه تمام نوشیدنی ها ابداع خود ماست؛ کاری که کمتر جایی انجام می دهد و جرات ایجاد طعمی تازه را دارند.
6- دوستان گفتند که منو استیک ها و سس آنها محدود است. امیدوارم به زودی با تغییر و تهیه انواع سس ها بتوانیم همه ذائقه ها را راضی نگه داریم. ما هنوز در تهیه مواد اولیه مشکل داریم و به عنوان مثال من نتوانسته ام گوشتی را که مورد تاییدم است را پیدا کنم.
7- خمیر فیلدر دور ماهی سالمون باید تنها با کره نرم شود؛ در حالت عادی خشک و شکننده است و اگر آب بخورد خمیر می شود. با این همه درباره نحوه سرو غذا و مزه حق با مشتری است و ما حتما نظرات دوستان حرفه ای فیدیلیو را مدنظر قرار می دهیم.


آخرین قسمت از برنامه یک شب یک رستوران که جذاب ترین قسمت آن هم هست، بازدید از آشپزخانه رستوران سور بود. آشپزخانه ای نسبتاً بزرگ و با تجهیزات مدرن و کامل، که جزء ویژگیهای مهم این رستوران به حساب می آید و در کمتر رستوران مشابهش دیده می شود.منتظر دیدار شما در برنامه بعدی یک شب یک رستوران هستیم.

venus20000venoos

1392/11/20

نحوه حضور در اين برنامه ها به چه صورته؟ اطلاع رساني سايت فيديليو خيلي ضعيفه،

مازیار عبیدیان

1392/12/11

ايشالا هميشه به شادى. به نظرم اگه برنامه يک شب يک رستوران رو با کاربراى جديد (کساني که قبلا تو برنامه نبودن) برگزار ميکردين جذابتر بود. واسه کاربرهاى طلايي هم ايونت هاى ديگه اى ميذاشتين.

مریم قوتی

1392/11/17

مرسی فیدیلیو... واقعا شب خیلی خوبی بود.

Pedram Bakhshaei

1392/11/24

البته يه كم فاصله بين زمان مراسم و اعلام كردن كم بود( فكر كنم ٢-٣ روز) اما هم تو بلاگ و هم تو فيس بوك و هم تو خبرنامه اطلاع دادن. اينكه كسى عضو عزيز دوردونه باشه فكر نكنم وجود داشته باشه ، كسى هم به طور خصوصى دعوت نمى شه . اما الويت براساس طلايى و نقرهاى كاملاً منطقيه.

بردیا برجسته نژاد

1392/11/20

خانم ندا، تا اونجایی که من میدونم (اگه اینطور نیست دوستان اصلاح کنن) برنامه های یک شب یک رستوران ویژه ی اعضای فیدیلیو کلاب هست و از طریق وبلاگ فیدیلیو اطلاع رسانی میشه.

ندا برخورداری

1392/11/21

آقای بردیا... بنده عضو فیدیلو کلاپ و عضو نقره ای هستم ولی هیچ اطلاع رسانی و...وجود نداشت. خوب شاید شما عزیزدوردونه اید!

ندا برخورداری

1392/11/19

پس چرا اطلاع رسانی نشده بود؟!!! مثل اینکه مهمونی خصوصی بود!

بردیا برجسته نژاد

1392/11/20

توی این شهر رستورانهای خوب با منوی فنسی و فضای شیک زیاد پیدا میشه. اما چیزی که خیلی سخت گیر میاد ادب و احترامی هست که پرسنل یه رستوران از خودشون نشون میدن. من از مدیریت رستوران سور بابت ادب و برخورد محترمانه و پاسخگو بودن نسبت به انقادات بچه ها تشکر میکنم. مطمئنا باز هم می بینمتون.

farid radfar

1392/11/21

واقعا برنامه خوبى بود،به نظر من اين دوستمون كه ميگن خوب اطلاع رسانى نمى شه دارن كم لطفى مى كنن،س ام س،ايميل،و وب لاگ واقعا خوب آپديت ميشه.و اينكه چقدر خوشحال كنندس كه هيچ گونه دخل و تصرفى تو حرفايى كه زده شده وجود نداره،و واقعا نقل قول شده؛ شخصا هر روز از اينكه عضو فيديليو كلاب شدم احساس رضايت بيشترى مى كنم.

sara tavakoli

1392/11/20

benazareton doroste harseri yeseri khas ro mibarid.shoma benazaram esme motaghaziaro benevisid har seri ye edaro bebarid

Mehradhm

1392/11/20

ممنون از فیدیلو و مخصوصا کسانی که در این مجموعه کار می کنند که بدون شک اولین دغدقه این مجموعه رضایت کاربرانشون بود و این قضیه حتی در اولین تماس تلفنی کاملا واضح بود. لذت بردیم و باز هم ممنون @neda77b : برای اعضای کلاب، هم ایمیل اومده بود و هم اس ام اس