;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

فیدیلیویی‌ها وارد پیچ میشوند


بالاخره یک سال از برپایی نخستین برنامه «یک‌ شب، یک رستوران» فیدیلیو گذشت و به همین مناسبت ششمین ‌برنامه، ‌با حضور تعدادی از اعضای فعال کلاب در رستوران پیچ آغاز شد؛ جایی که بر اساس نوشته روی در رستوران «از اینجا به بعد همه شما در پیچ هستید.» رستورانی با فضایی صمیمی و غذاهایی آسیایی. دوستان تقریبا به موقع و سر وقت رسیدن هرچند که پیدا کردن نشانی این رستوران خیلی هم کار ساده‌ای نیست.

 

فعالان کلاب
«بردیا برجسته‌نژاد» مهندسی صنایع خوانده و 34 سال سن دارد. بهترین رستوران از نظر او رستورانی است که کیفیت غذاهایش مطلوب باشد، کارکنانش مودب و حرفه‌ای و فضای آن زیبا و شیک باشد.
«ماکان شیرازی» حدود 4 سال است که در فیدیلیو عضو است و چند وقتی هم هست که عضو کلاب شده است اما فعالیت چندانی در برد ندارد. او هم در رشته صنایع تحصیل کرده و 26 ساله است. از نظرش رستوران خوب جایی است که به او خوش بگذرد یعنی محیط صمیمی باشد نه خشک و رسمی.
«پدرام بخشایی» دانشجوی دندانپزشکی و 22 ساله است. اعتراف می‌کند که گاهی رمز کاربری‌اش را فراموش می‌کند و نمی‌تواند در فیدی برد نظر بدهد اما پیگیر اخبار آن است. او خیلی با غذاهای آسیایی میانه‌ای ندارد اما به دعوت فیدیلیو و برای دیدن برخی از اعضا امشب به اینجا آمده است. 


«طاها راهمی» که رتبه نخست کلاب را دارد هم به همراه همسرش در این برنامه حاضرند. او 30 سال دارد و در یک شرکت مواد غذایی کار می‌کند و 21 هزار امتیاز دارد؛‌ آن هم با یک بار استفاده از کارت کلاب؛ ‌البته در شب جشن نامزد‌ی‌شان دررستوران خاقان! موضوعی که تا پایان شب سوژه شوخی‌های بچه‌ها با او شده بود. او نوع برخورد کارکنان را یکی از مهمترین معیارها برای انتخاب رستوران می‌سنجند و بعد کیفیت، تمیزی و مناسب بودن ‌امکانات و وسایل و ابزار رستوران، از قاشق و چنگال تا رومیزی است که برایش اهمیت زیادی دارد. او شیفته غذاهای دریایی هم هست.

اما این برنامه یک شب یک رستوران همراه بود با تعدادی از اعضای تیم اجرایی فیدیلیو که مسئولیتهای مهمی در برگزاری هفته رستوران ایران داشتند 
«زهرا عزیزی» 27 ساله که بعنوان مسئول امور دفتری و حسابداری فیدیلیو فعالیت می‌کند، قبلا به رستوران پیچ نیامده و مانند همکارش  «زیبا اصغرفر» که گرافیست فیدیلیو است اعتقاد دارد که رستورانی را می‌پسندند که در آن احساس راحتی کند، دنج باشد و ترجیحا فضا خانوادگی یا خیلی رسمی نباشد. «زیبا» 29 ساله . همکار خانم «عزیزي» است و هر دو از اعضای فیدی‌برد هستند.
«حامد فرشادی» 30 ساله و سرپرست رویداد هفته رستوران ایران بوده است. از نظر او رستوران باید فضایی بزرگ داشته باشد تا مهمانان در آن احساس راحتی کنند. مواد اولیه تازه‌ای داشته باشد و کیفیت غذا هم مناسب باشد.

سوال‌ها و جواب‌ها
نوبت به سفارش غذا رسید و منو، شکل، اندازه و توضیحات آن برای بچه‌ها جالب بود. در پشت منو توضیح داده شده بود که: اگر می‌خواهید در روند سرو غذا، حجم غذا و ومواد موجود در آن تغییری دهید، حتما به گارسون این موضوع را یادآوری کنید. نکته مهمی که حتما برای همه خوشایند است. انتخاب غذا خیلی طول نکشید اما با حضور تیم اجرایی فیدیلیو ، تا زمان سرو غذا،‌بیشتر صحبت‌ها درباره کلاب و رستوران‌ها بود. آقای فرشادی از افزایش کافی‌شاپ‌ها در آینده‌ای نزدیک خبر داد. البته از امکان ایجاد محدودیت‌های مانند سقف مالی برای هر بار استفاده، گفت. ماکان و پدرام  هم از نحوه برخورد یکی از رستورانهای کلاب در استفاده از کارت‌های کلاب به شدت ناراضی بودند. اینکه از دستگاه سامان استفاده نشده و برخورد مناسبی با این قضیه نداشته‌اند. البته در مورد بن‌ها هم سوالاتی مطرح شد که بچه‌ها جواب شنیدند به علت برخی مسائل و محاسبات مالیاتی، برخی از مدیران رستوران‌ها از استفاده از بن‌ها خودداری می‌کنند.

کم‌کم نوبت آن شد که بچه‌ها از چوب‌های غذاخوری رستوران استفاده کنند چراکه پیش‌غذاها آماده سرو بود.

اندک اندک غذاها رسید 
بردیا چون خیلی به غذاهای آسیایی علاقه‌ای ندارد، پاستا آلفردو سفارش داده بود که طعمش را پسندید اما حجم غذا را نه، به نظرش می‌شد بیشتر هم باشد. دوست همراه او سوشی سالمون سفارش داده بود که خیلی دوست نداشت؛ یعنی در یکی دو رستوران دیگر سوشی‌هایی خورده بود که به نظر او خوشمزه‌تر بود اما از اینکه ماهی سالمون بود و نه قزآلای صورتی راضی بود. بچه‌ها این موضوع را موقع سفارش پرسیده بودند. پدرام نوشیدنی موهیتو سفارش داده بود که به نظرش کمی شیرین بود. 
بردیا به همراه سه نفر از دوستان دیگر هم پیش‌غذا سالمون رول سفارش داده بودند که در منو نوشته شده بود چهار تکه است اما هنگام سرو سه تکه بود. وقتی بچه‌ها علت را پرسیدند، مدیریت رستوران توضیح دادند که چون مواد اولیه به اندازه کافی نداشتند، برای اینکه همه بچه‌ها امکان خوردن این پیش غذا را داشته باشند، به این شکل سرو شده است. «طاها» معتقد بود که می‌توانستند برای سه نفر این پیش‌غذا را به شکل کامل سرو کنند و به نفر آخر بگویند که پیش غذای دیگری انتخاب کند؛ او اینطور بیشتر می‌پسندید.


«ماکان» پیچ‌رول سفارش داده بود که از آن راضی بود. «مهشید مقدمی» همراه او نیز سالاد مزرعه سفارش داد و آنقدر باب طبعش بود که دو بار دیگر این سفارش را تجدید کرد و خیلی راضی بود!
«پدرام» از پاستای آلفردو راضی بود اما به نظرش می‌توانست حجمش کمی بیشتر باشد؛ چون سس خامه‌اش سبک بود و آدم را اذیت نمی‌کرد. از سالاد سزارهم که پیش غذایش بود، راضی بود و از طعم و اندازه سس راضی. موهیتو هم به نظرش خوب
بود موهیتو  دیگر؛ چیز خاصی ندارد.
«زهرا» خوراک گوشت و «زیبا» خوراک مرغ را انتخاب کرده بودند که از طعم و حجم غذا راضی بودند. خوراک آنها با نودل وسبزیجات تازه آماده شده بود و به نظر هر جفت‌شان خوش‌طعم بود. آنها از سالاد سزاری که پیش‌غذایشان بود هم راضی بودند چون سس زیادی داشت.
«حامد» هم از طعم پیچ رول پیش‌غذایش، شکل و نحوه سرو  سس آن راضی بود اما به نظرش سالاد سزاربا مرغ و پنیر مزه پیدا می‌کند که سالاد این رستوران فاقد آن است.
«طاها» هم از سوشی سالمون راضی بود اما تعجب کرد که چیزی مانند پنیر فیلادلفیا در آن بود که تا به حال در هیچ رستورانی ندیده بود؛ او غذاهای دریایی خیلی دوست دارد و در رستوران‌های زیادی این نوع غذا را تست کرده است. او همچنین از بازی‌‌هایی که در رستوران برای سرگرم شدن قرارداشت راضی بود؛ تعدادی بازی فکری و البته تعدادی هم کتاب.


 

رسم دید و بازدید
خوب آشپزخانه جلوی چشم بود  ومی‌شد با کمی سرک کشیدن تمامی مراحل پخت غذا را دید و به همین دلیل رسم بازدید از آشپزخانه خیلی طول نکشید اما آقای «هاشمی»، مدیر رستوران توضیحات کاملی درباره رستوران داشتند؛‌ از دلیل افتتاح آن، تا تهیه مواد اولیه. او در گفتگو با بچه‌های فیدیلیو می‌گوید:
* چند سالی است که موج رستوران‌های ایتالیایی در ایران افتاده است و ما می‌خواستیم رستورانی خاص باشیم. تمامی فضای اینجا را با این اسباب و وسایل طراحی کردم و می‌خواستم فضا دوستانه باشد؛ البته در ابتدا می‌خواستم جای رستوران یک کافی‌شاپ داشته باشم. اما الان یک منو کافی‌شاپ هم داریم.
* نکته مهم غذاهای آسیایی، تازه بودن مواد و پخت خاص آنهاست و به همین دلیل ما غذایی از پیش پخته شده نداریم و همه را پس از سفارش آماده می‌کنیم. شاید کمی زمان ببرد اما ارزشش را دارد.
* زمان حضور دراینجا آزاد است. همه میهمانان می‌توانند از wifi رستوران استفاده کنند. تلویزیون هم تمام مدت کارتون‌های زمان کودکی ما را پخش می‌کند. می‌خواستم حس نوستالژی مشتری را تحریک کنم.


* همه غذاها آسیایی است؛‌ به جز پاستا. آن را هم برای کسانی گذاشتیم که احیانا غذای آسیایی دوست ندارند. نودل‌ها جز پرطرفدارترین غذاهای ما هستند  وبه ذائقه ایرانی‌ها می‌خورد.
* من خودم دوره های آشپزی این سبک را گذرانده‌ام و تمام کارکنان هم در کلاس‌هایی که در ایران برگزار می‌شود، ‌شرکت کرده‌اند.
* برخی مواد اولیه ما وارداتی است که متاسفانه ممکن است در برهه هایی وارد نشود و ما مجبور به جایگزین کردن محصولات دیگری هستیم؛ چون نمونه داخلی ندارد. ولی برخی از خرید‌ها را هم از بازار بهجت آباد در خیابان آبان شمالی انجام می‌دهیم.
* منو را محدود کردیم تا مردم گیچ نشوند و بتوانند در زمانی کوتاه غذای مورد علاقه خود را انتخاب کنند.
* از تمام کسانی که به رستوران می روند، چه اینجا و چه هر رستوران دیگری، می‌خواهم اگر غذا ایرادی داشت حتما بگویند و آنرا بازگردانند. خود ما باید این فرهنگ را ایجاد کنیم و توقع‌مان را از رستوران‌ها بالا ببریم.
با درخواست فیدیلیویی ها،  یکی از آشپزان رستوران پیچ یک سوشی را در مقابل همه دوستان آماده کرد و حاضرین را با نحوه تهیه سوشی و مواد اولیه و وسایل مورد نیاز آشنا نمود تا این برنامه یک شب یک رستوران به یکی از بهترینهای آن تبدیل شود. البته توضیح آقای هاشمی را هم داشته باشید که همه جای دنیا سوشی حتما با دست و بدون دستکش درست می‌شود.


در پایان هم فیدیلیویی ها بستنی های ویژه پیچ را بعنوان دسر سفارش دادند و به این ترتیب هفتمین برنامه یک شب یک رستوران به پایان رسید. در مجموع اکثر دوستان از جو صمیمی رستوران رضایت داشتند و این رستوران را به لیست رستورانهای مورد علاقه خود اضافه کردند.
 

 

 

sad pisces ...

1392/9/23

چه خووووب

خاله شادی

1392/9/18

به به.. خوش باشید. ممنون از گزارش :)

سبا

1392/9/17

صاحابش عاشق صدای منه=))))))))))))

مازیار عبیدیان

1392/9/4

جشن نامزدي با كارت كلاب؟؟؟!!!

سعید نجفیان

1392/9/9

جای من خالی! حیف شد که نبودم که بیام! امیدوارم حسابی خوش گذشته باشه

Sarah Tavassoli

1392/9/14

مرسی از گزارشتون ... حتما امتحان میکنیم ...

behrang tavassolian

1392/9/17

میشه منم یه بار با شما ها بیام ؟

Sarah Tavassoli

1392/9/14

فکر نمیکنم کار درستی باشه که در جایی که حس مسابقه وجود داره و همه یک مسیر و طی میکنند 1 نفر ره 100 ساله رو یک شبه طی کنه!!!!!!!!!!با یک شب مراسم نامزدی گرفتن در رستوران انگار زحمت کسانی که در طی 10 ماه 50 بار کارت کلاب را استفاده کردن رو زیر سوال بردن!!!!!!!!!!!!!!!