;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافی‌شاپ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

گفتگو با نوید ذوالفقاردرباره کلاس آشپزی فیدیلیو

 

اگر دوست دارید در رابطه با کلاس‌های آشپزی فیدیلیو بیشتر اطلاعات داشته باشید خوب است که این متن که گفتگویی است با سرآشپز آقای نوید ذوالفقار را مطالعه کنید. مطمئناً برای تمامی سؤال‌هایتان جواب‌های قانع‌کننده‌ای پیدا خواهید کرد.
سعی کردیم در این مصاحبه از تمامی جزییات کلاس‌های آشپزی آقای ذوالفقار باخبر شویم تا شما هم با روند برگزاری کلاس‌ها آشنا شوید.
آقای ذوالفقار از مکان برگزاری کلاس‌ها برایمان توضیح دهید، چرا هتل المپیک؟
_هتل المپیک یکی از هتل‌هایی است که آشپزخانهٔ آموزشی آن بسیار مجهز و کامل است. مجهز به این معنا که این آشپزخانه مجهز به ۵ ست گاز و فر است که در واقع هر ست مختص به دو نفر است. اهمیت این موضوع در این است که هیچ کس تماشاگر نیست بلکه هر فرد به تنهایی خودش آشپزی می‌کند و با تک‌تک مراحل کار آشنا می‌شود.
دقیقاً چه چیزهایی در این کلاس آموزش داده می‌شود؟
_در واقع این دوره، دورهٔ اولیهٔ آموزش آشپزی ایتالیایی است، که در آن طرز تهیه خمیر پاستا، خمیر پیتزا و خمیر لازانیا آموزش داده می‌شود. و بعد از آن غذاهای شاخص ایتالیایی که تقریباً افراد بسیار زیادی با آن‌ها آشنایی دارد روی میز کار قرار دارد. در مجموع  ۲۰ نوع غذا آموزش و تهیه می‌شود .
جناب آقای ذوالفقار در روزهای برگزاری کلاس در آشپزخانه چه می‌گذرد؟
_ برای آشنایی بیشتر آشپزهای تازه‌کار از نکات پایه‌ای آشپزی گفتم وسعی کردم آن‌ها را با ابزار کار آشنا کنم تا اگر ابهام و مشکلی برایشان است رفع شود، راستش شرایط کلاس خشک و بسته نیست که فقط و فقط حول یک موضوع خاص بچرخد، بلکه هر سؤالی که پرسیده می‌شود در رابطه با موضوعات محور آشپزی جواب می‌گیرد و این در صورتی است که نکات و ظریف‌کاری‌های آشپزی خود یک کلاس جداگانه می‌طلبد اما ما سعی می‌کنیم در این کلاس مثلاً به خوبی کار با چاقو را آموزش دهیم. بعد از آن کار با پاستای آماده رو شروع می‌کنیم تا شمهٔ کار دست آشپزها بیاید، که در نتیجه آن‌ها را با سرو سریع و رستورانی پاستا آشنا  ‌کنیم.
روز دوم متعلق است به خمیرها و طبخ و انواع سس‌ها که یک روز پر کار است، با لازانیا راویولی پنه و... خیلی چیزهای دیگر آشنا می‌شوند.
چند ساعت برای آموزش زمان صرف می‌کنید؟
_قبل از چیز بهتر است بگویم معمولاً همه جا ساعت کلاس یک قانون است و در لحظهٔ پایان همه چیز تمام می‌شود و برای روز بعد موکول می‌شود اما در کلاس‌های گذشته اتفاقی که افتاد این بود که ساعت از زمان مقرر گذر کرد و همچنان من و آشپزها مشغول کار بودیم تا نتیجه کار مشخص شود. و واقعاً گروه فیدیلیو این زمان اضافی را با وجود هزینه‌های بیشتر پذیرفت و هیچ وقفه‌ای در کار ما ایجاد نشد.
آقای ذوالفقار هر فردی باید چه میزان مواد اولیه مثل انواع پاستا و... با خودش به همراه داشته باشد؟
_در واقع هیچی. تمامی مواد اولیه که از مرغوب‌ترین کالاها تهیه‌شده توسط خود من در اختیار افراد قرار می‌گیرد.
این مواد اولیه حتی شامل لحظه‌ای که آشپزی غذایش خراب می‌شود و دوباره نیاز پیدا می‌کند نیز می‌شود.
پس از اتمام کلاس چه می‌شود؟
_هر کس غذایی را که خودش تهیه‌کرده را با بسته‌بندی مناسب با خودش می‌برد و در آخر مدرک گذراندن دوره آشپزی ایتالیایی که توسط موسسهٔ سیاحان مروارید آسیا و فیدیلیو صادر می‌شود را دریافت می‌کنند.
به نظر شما هزینه کلاس بالا نیست؟
_شاید در نظر اول این‌طور به چشم بیاید که هزینه بسیار بالاست اما واقعیت این است که کیفیت کلاس بسیار متفاوت از کلاس‌های دیگر است از لحاظ زمان‌بندی، نوع آموزش، مواد اولیه و هر‌چیزی  که فکرش را بکنید، اصلاً قابل قیاس نیست. شاید اگر فردی بخواهد تک‌تک موضوعات مطرح در این کلاس‌ها را دوره ببیند بدون اغراق مطمئناً باید هزینه‌ای دو برابر این میزان پرداخت کند ،اما این دوره دو جلسه ای  حجم زیادی از اطلاعات را در اختیارشان قرار می‌دهد. این هزینه علاوه بر هزینه مکان، هزینه مواد اولیه و در آخر هزینهٔ آموزش است که چون هدف این کلاس فقط و فقط کسب درامد نیست و هدف‌های بالاتری دارد، فعلاً فقط کیفیت دران مد نظر است.
چه کسانی می‌توانند در این کلاس‌ها شرکت کنند؟
_شرکت در این کلاس‌ها که محدودیت و شرایط خاصی ندارد، ولی خوب ۱۰۰ درصد علاقه  یکی از شرایط است. در دوره‌های گذشته افرادی را داشتیم که از راه‌های بسیار دور برای کلاس‌ها آمده بودند که امیدواریم رضایت داشته باشند. حتی در کلاس افرادی را داشتیم که خودشان رستوران‌های بزرگ و مطرح در شهر تهران دارند. اما برای آموزش برای کلاس‌ها آمده بودند.
و در آخر اینکه فقط قرار است کلاس‌ها بر همین منوال پیش برود یعنی فقط در آشپزی ایتالیایی خلاصه شود؟
_قطعاً خیر. دورهای جدید در حال برنامه‌ریزی و آماده سازی است. مثل سالاد، کافی‌شاپ، قنادی، شیرینی‌پزی، و دوره‌های پخت انواع نان.
آقای ذوالفقار از اینکه وقتتان رو در اختیارمان گذاشتید سپاس گذاریم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کلاس های آشپزی فیدیلیو، اینجا را کلیک کنید