;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافی‌شاپ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

هفته اخیر در تهران، برگزاری کلاس آشپزی غذاهای ایتالیایی
یکی از اتفاق های خوشمزه هفته های اخیر تهران، برگزاری کلاس آشپزی غذاهای ایتالیایی بود. ماجرا این بود که در روز ملی ایتالیا، یک گروه ایتالیایی به ایران آمده بودند تا در طول یک هفته ایرانی ها را با فرهنگ ایتالیایی آشنا کنند و با آنها روز ملی شان را جشن بگیرند. آنها اعتقاد داشتند غذا یک بخش مهم از هر فرهنگی است و از آنجایی که غذا خوردن برای ایرانی ها هم به اندازه ایتالیایی ها با اهمیت است، آنها ایران را برای برگزاری جشن انتخاب کرده بودند. در این گروه چند نفره، «الساندرو سچی» و «ماکسی میلیانو ماشا» بیشتر از همه بین ایرانی ها چرخ می خوردند و درباره غذاهای ایرانی و ایتالیایی حرف می زدند. ماکسی میلیانو که سرآشپز جوان و خندان گروه بود در روزهای اقامتش در ایران توانسته بود از آشپزهای هتل اسپیناس تهران (که برنامه آنجا برگزار شد) پختن کباب و بعضی غذاهای دیگر ایرانی را یاد بگیرد و الساندرو که سرپرست گروه بود دائما با مهمان ها درباره غذاهای ایرانی حرف می زد ومی گفت دوست دارد بداند ایرانی ها توی خانه هایشان چی می خورند؟ آنها درباره رستوران های ایتالیایی تهران هم پرسیدند و حتی آدرس گرفتند که به آنجا سر بزنند. نکته جذاب هم اینکه، در روز اول این برنامه سفیر ایتالیا در ایران یعنی آقای «پدینینی» هم حضور داشت و بعد از مدت ها حسابی از خوردن غذاهای ایتالیایی کیف می کرد. به همین مناسبت سراغ آقای سفیر و ماکسی میلیانو رفتیم و درباره خودشان و غذا و ... صحبت هایی کردیم که در زیر می خوانید.

*************
                                       

 

لطفا کمی خودتان را معرفی کنید.
من ماکسی میلیانو ماشا هستم. 28 سال دارم و در «مولیا» در شمال ایتالیا به دنیا آمده ام. من حدود 10 سال است که به صورت حرفه ای آشپزی می کنم و در کشورهای مختلف غذاهای ایتالیایی را آموزش می دهم.
آشپزی را چگونه فرا گرفتید؟
من از 14 سالگی زیر دست دایی ام آشپزی را یاد گرفتم و در حقیقت این دایی ام بود که پای من را به این دنیای پر از هیجان باز کرد.
از کی تصمیم گرفتید که آشپزی ایتالیایی را در سراسر دنیا آموزش بدهید؟
این یک تصمیم شخصی بود. من بعد از اینکه درسم تمام شد می توانستم در ایتالیا رستوران بزنم یا در برنامه های تلویزیونی مختلف ایتالیا شرکت کنم اما برای من هیجان انگیزتر این بود که به سراسر دنیا سفر کنم و غذاهای یکی از بهترین مکتب های آشپزی را به دنیا معرفی کنم.
در این چند سالی که سفر رفته اید مردم کشورهای مختلف از غذاهای ایتالیایی استقبال کرده اند؟
من از شما یک سوال دارم. مگر می شود غذای ایتالیایی را دوست نداشت؟ من تا کنون به آمریکا، اسپانیا، آرژانتین، فرانسه (به خاطر کری که ایتالیایی ها با فرانسوی ها سر غذا دارند) و البته ایران سفر کرده ام و تا امروز ندیده ام کسی از غذای ایتالیایی ناراضی باشد.
 درآمد آشپزهای ایتالیایی چطور است؟
آشپزی یکی از بهترین لذت ها و شغل ها در ایتالیاست ولی من اگر به خاطر درآمد می خواستم این کار را بکنم گزینه های بهتری داشتم. اشپزی برای من یک کار روحی است وگرنه من هم دوست دارم کریسمس خانه باشم یا آخر هفته در خانه استراحت بکنم.
پس در ایتالیا غذا حسابی طرفدار دارد؟
بله ایتالیایی ها اگر غذای خوب داشته باشند خوشحال هستند و اگر غذایشان بد طعم باشد، نارحتند. آنها واقعا غذاخورهای حرفه ای یی هستند.
شما در این چند روزه غذای ایرانی هم خورده اید؟
بله. ولی غذای زیادی نخورده ام. تا الان فقط کباب کوبیده تان را امتحان کرده ام که نمونه اش را هیچ کجای دنیا ندیده بودم.
از غذاهایی که آموزش دادید فکر می کنید ایرانی ها بیشتر کدام را دوست داشتند؟
فکر می کنم ماهی سالمون ، پاستای پنه با سس گوجه فرنگی و ریحان و کیک سیب با سس دارچین».
به نظرتان سبک غذا خوردن ایتالیایی ها به ایرانی ها شبیه است؟
ببینید ایتالیایی غذاها را در حجم کم ولی متنوع میل می کنند. یعنی ممکن است در یک وعده غذایی 4-5 مدل غذا سر سفره باشد؛ ولی چیزی که من دیدم ایرانی ها بشقاب هایشان را از غذا پر می کنند و خیلی به تنوع اهمیت نمی دهند.