;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافی‌شاپ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

گزارش تصویری دور نهایی مسابقه برترین باریستا ولته آرت ایران

 


جمعه، ۱۱ اردیبهشت، ۱۳۹۳، هتل پارسیان آزادی
 
برای برگزاری مرحلۀ نهایی مسابقهٔ بهترین باریستای ایران، هتل پارسیان آزادی در نظر گرفته شده بود. هتل پارسیان آزادی یکی از بزرگ‌ترین و بلندترین هتل‌های تهران هست.
حمایت افراد، شرکت‌ها، برندها و … برای برگزاری این مسابقه از جمله مسائلی بود که باعث هر چه بهتر شدن می‌شد. تمامی حامیان در زمینه تخصصی خود به خوبی مراسم را پشتیبانی کردند و همه سعی در اجرای دقیق و بی‌اشکال این رقابت داشتند.
باریستاها از ساعت‌ها پیش خود را به هتل رسانده بودند تا کمی از استرس خود کم کنند. بی‌اغراق می‌توان گفت اهمیت این مسابقه برایشان هیچ کم از مسابقات جهانی نداشت. تمامی مدعوین تماشای مسابقه به سالن آمده بودند تا کار باریستاهای هنرمند را تماشا کنند. لابی سالن پر بود از تمامی علاقمندان به این رقابت بزرگ.
در سالن اصلی مسابقه مسئولین کافه ریور به دقت مشغول آماده کردن دستگاه اسپرسو، چیدن لیوان‌های مخصوص و شیر جوش‌ها و صحنه مسابقه بودند.
یکی از عواملی که این مسابقه را دیدنی‌تر و جذاب می‌کرد فیلم‌برداری و نورپردازی متمرکز و زیبا بود. نحوه فیلم‌برداری باعث می‌شد تا حساسیت کار باریستا در زمان مسابقه به خوبی مشخص شود. همین امر در هیجان‌انگیز شدن مسابقه نقش مهمی داشت. تک‌تک عوامل برگزاری این مسابقه کاملاً حرفه‌ای بودند و با کارشان ثابت کردند در ایران می‌توان کارهایی بسیار بزرگ و سطح بالا را عملی کرد.
داورهای ایتالیایی برای قضاوت به جایگاه خود می‌روند و در کنارشان آقای اشکان خطیبی هم به عنوان داوران مهمان و افتخاری حضور دارد. البته اشکان خطیبی خود دستی بر آتش دارد و خیلی به دور از این مسائل نیست.
باریستاها کم‌کم آماده می‌شوند تا به روی صحنه بروند و برای افراد حاضر در سالن معرفی شوند. آقای خطیبی با یک قرعه‌کشی ساده ترتیب شرکت‌کنندگان را مشخص می‌کند.
اولین باریستا به روی صحنه می‌رود و در مورد کارش توضیحاتی به داوران می‌دهد. تفاوت قسمت مرحلۀ نهایی این مسابقه با قسمت نیمه‌نهایی این است که علاوه بر اسپرسو، کاپوچینو، یک نوشیدنی مخصوص signature”  “drinks هم باید تهیه کنند. در این رقابت تقریباً سعی شده است تا تمامی شرایط همانند World Barista Championship باشد و همهٔ قوانین رعایت شود. در مسابقهٔ جهانی هر باریستا برای ارائهٔ کار خود فقط ۱۵ دقیقه فرصت دارد اما این زمان با تفاوتی ۲ دقیقه‌ای در این مسابقه اعمال شد.  
 
بعد از ثبت امتیازها توسط تمامی داوران برگه‌های امتیازدهی به سرعت به صورت کامپیوتری محاسبه می‌شود. صداقت در امتیازدهی و محاسبه در هر مسابقه‌ای در هر کجای دنیا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ که این رقابت به خوبی توانست از این گذار به سلامت عبور کند و هیچ شک و شبهه‌ای باقی نگذارد.

افسون فروغی پور

1393/2/30

سلام من هم با آقای نادر موافق هستم بهتر می بود اگر تصاویری از طرح ها هم در گزارش شما وجود داشت

nader7

1393/2/29

عالی بود کاش از طرحها عکس میذاشتید و بخصوص طرح برنده