;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافی‌شاپ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

رمز کارت بانکی خود را به دیگران نگویید


اگر با یکی از دوستان یا همکاران خود که ساکن خارج از ایران است به یک فروشگاه یا رستوران بروید، خواهید دید هنگام پرداخت با کارت الکترونیکی از رفتار شما و فروشنده شگفت زده می شود. اینکه فروشنده از شما می خواهد کارت بانکی خود را به او بدهید و رمز آن را هم بگویید، شاید نامعقول ترین خواسته یک فروشنده است که متاسفانه برای ما به امری عادی تبدیل شده است.
رمز کارت بانکی شما یکی از خصوصی ترین اطلاعات شماست که ناچارید هر روز بارها و بارها آن را افشا کنید. حتی در مواردی که نمونه آن چندی پیش برای یکی از کاربران سایت فیدیلیو رخ داده بود و در یکی از رستوران های معروف تهران به نوعی دچار کلاه برداری یکی از کارکنان رستوران شده بود، دیده می شود که مشتری  سرمیز خود می نشیند و ناچار است برای پرداخت وجه با کارت، کارت و رمز خود را در اختیار گارسون بگذارد تا گارسون برود پرداخت را انجام دهد و بعداً کارت را برگرداند.

 

 


این اتفاق ظاهراً پیش پا افتاده تنها در کشور ما عادی به نظر می رسد چراکه اهمیت محرمانه نگه داشتن رمز شما در امنیت کارت و حساب شما تا حدی است که در تمام فروشگاههای دنیا دستگاه POS
در اختیار مشتری قرار می گیرد تا شخصاً فرآیند خرید و ورود رمز را به انجام رساند. احتمال سوء استفاده از حساب شما بعد از افشاء شدن رمز به به قدری جدی است که مشتریان تحت هیچ شرایطی حاضر به بازگوکردن رمز خود نیستند.
در رستورانها نیز که برای احترام به مشتری پرداخت سر میز او انجام می گیردPOS های بی سیم نزد مشتری برده می شود تا با آرامش و اطمینان هزینه خود را با کارت پرداخت نماید و این دستگاهها امروز در کوچکترین کافه ها و رستورانهای کشورهای دیگر جزء لوازم اصلی بخش صندوق و حسابداری رستوران قلمداد می شود.
در تهران نیز گرچه هنوز اکثر رستورانها به دلیل اهمیت ندادن به مشتری در خواست های نامعقولی مثل گرفتن کارت و رمز را از مشتری می نمایند اما تعدادی از رستورانهای همین شهر با تهیه دستگاههای کارت خوان بی سیم که هم اکنون برای تمام رستورانها قابل تهیه می باشد، برای حریم شخصی و اطلاعات محرمانه مشتریان ارزش قائل می شوند وامکان پرداخت سرمیز را برای مشتری خود فراهم می نمایند.


در فیدیلیو تلاش می کنیم رستوران را مجبور به احترام به حقوق مشتریان نماییم. این مطلب بعد از اعتراض یکی از کاربران فیدیلیو به نحوه پرداخت و مشکلی که در یکی از رستورانهای شناخته شده تهران پیدا کرده بود تهیه و منتشر شد. شما هم مشکلاتی که در رستورانهای تهران می بینید با ما از طریق بخش ارتباط با ما در میان بگذارید تا به آن بپردازیم.

زهرا yad

1390/6/1

من موافقم. اون قدر این کار عادی شده که اگر کسی گله گی کنه همه غیر عادی بر خورد می کنند

مهربان

1390/6/19

کاش این مطلب به تمام ارایه کنندگان کالا و خدمات اعلام و حتی الزام شود که اجازه ندارند خودشان کارت بکشند

ania ghazi

1390/6/3

من وقتی به فروشنده میگویم میخواهم خودم کارتمو بکشم بهشان بر هم می خورد.

اش کا

1390/6/1

متاسفانه بعضی مرز لارج بودن و امنیت رو قاطی می کنن و خجالت می کشن تا بدون رودربایستی درخواستشون رو بگن، همین عده باعث میشن که وقتی کسی محکم درخواستشو بگه عجیب و حتی بدبینانه به نظر بیاد

chaynet

1390/6/2

آفرین.خوبه که به این مسائل توجه میکنین