;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافی‌شاپ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
مکان‌های داغ این هفته

فیدیلیو حامی اولین مسابقه دم‌آوری قهوه ایران

 
نخستین دوره مسابقات دم‌آوری قهوه ایران (Iranian Brewers Cup ) از تاریخ 13 تا 15 مرداد 95 در مجموعه تاریخی سعدالسلطنه قزوین برگزار می‌شود.
 
این مسابقات که برای اولین بار است در ایران اجرا می‌شود به همت آکادمی قهوه ایران و حمایت گروهی از فعالان صنعت قهوه ایران برگزار خواهد شد. مسابقات با نام جام جاده ابریشم در شهر قزوین به عنوان نماینده شهر های ایران در پروژه بین‌المللی جاده ابریشم اجرا خواهد شد.
همزمان با این مسابقات آکادمی قهوه ایران با همکاری متخصصین کارگاه‌ها و سمینارهای آموزشی رایگانی را در دو بخش عمومی و متخصصین برنامه ریزی کرده که طی آن روزها در مجموعه تاریخی سعدالسلطنه قزوین برگزار می‌کند.
 
 
این مسابقات را خانم آصلی یامان قهرمان دم‌آوری قهوه ترکیه و نفر سوم مسابقات جهانی و مدرس انجمن قهوه تخصصی اروپا داوری خواهد کرد. آکادمی قهوه خانم آصلی یامان را برای برگزاری دوره‌های آموزشی انجمن قهوه تخصصی اروپا در تاریخ‌های ۶ تا ۱۸ مرداد دعوت کرده است ، ایشان سال گذشته نیز همزمان با مسابقات لاته آرت فیدیلیو برای برگزاری کارگاهای تخصصی به ایران آمده بود که استقبال از کلاس‌های ایشان باعث شد برای بار دیگر به ایران دعوت شوند.
 

مسابقه دم آوری قهوه در دو مرحله انجام خواهد شد :

مرحله نخست یا سرویس اجباری :

 
در این مرحله کلیه شرکت کنندگان باید طی 7 دقیقه بدون ارائه توضیح و دور از چشم داوران 3 قهوه مجزا دم کنند .
در تهیه این قهوه‌ها همه شرکت کنندگان باید از یک نوع قهوه ، آب، آسیاب و تجهیزاتی که برگزار کنندگان در اختیارشان قرار می‌دهد استفاده نمایند.
قهوه مسابقه به مقدار 350 گرم در ابتدای زمان تمرین هر شرکت کننده که کمی قبل از شروع مسابقه آن فرد است در اختیار مسابقه دهنده قرار می گیرد .
شرکت کنندگان باید به گونه‌ای برنامه ریزی کنند که از این 350 گرم قهوه هم برای تمرین و هم برای مسابقه مرحله اول آنها استفاده شود.
 

مرحله دوم یا سرویس آزاد:

 
در این مرحله نفرات برترمرحله نخست طی 10 دقیقه باید 3 قهوه دمی مجزا همراه با ارائه توضیحات دقیق در مورد قهوه و خصوصیات طعمی آن برای داوران حسی تهیه نمایند.
 
در این مرحله هر شرکت کننده از قهوه‌ای که خود انتخاب کرده استفاده می‌نماید و می‌تواند از تجهیزات شخصی خود نیز بهره ببرد
داوران نوشیدنی‌ها را بر اساس استانداردهای داوری و در سه دمای داغ، گرم و سرد چشیده و کیفیت نوشیدنی و تطبیق آن با توضیحات شرکت کننده را ارزیابی می‌کنند.
 
امتیازات مرحله نخست در مراحل دوم نیز تاثیر داده خواهد شد.
 
بازدید از مسابقات و شرکت در کارگاه های برای عموم آزاد است و شاید این مسابقات فرصت خوبی باشد تا سری به بنا های تاریخی شهر قزوین بزنید، شهرداری قزوین و دفتر جاده ابریشم تورهای رایگان قزوین گردی و بازدید از آثار تاریخی را در این روزها برای بازدید کنندگان مسابقات فراهم کرده اند.