در میان 2000+ رستوان و کافی‌شاپ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
رستوران‌های داغ این هفته
کافی‌شاپ‌های داغ این هفته

ارزیابی فیدیلیو از رستوران نایب ساعی

امروز قرعه بنام چلو کباب نایب ساعی افتاده بود به همین منظور ما راهی این رستوران شدیم.به دلیل مشکلات خیابان ولیعصر مسیر دسترسی شما به رستوران خیابان بالا دست آن است. خیابان باریکی که رستوران در آن واقع شده است خواهی نخواهی مشکلات پارکینگ را به همراه دارد اما بخت با ما یاری کرد و ما جلوی درب رستوران جای پارکی را پیدا کردیم و همانجا ماندیم.
یکی از ظروف زباله محله را درست روبروی در ورودی مستقر کرده بودند که این صورت خوشی را بهمراه نداشت. بالای درب ورودی سمت چپ و راست دو عدد پنجره به چشم میخورد که پشت آنها پرده های نا مناسبی آویزان بود.

 

                   


بعد از ورود ما بر رستوران ما را به طبقه بالا راهنمائی کرده و میزی را به ما پیشنهاد کردند فاصله بعضی از میز ها نسبت بهم از حد معمول کمتر بود بطوریکه برای نشستن و برخاستن از پشت میز دچار مشکل می شدید. دیوارها و سقف این رستوران حکایت از معماری قابل توجه ای داشت، بر عکس میزها با سلیقه و حرفهای چیده نشده بودند و آنهم به این دلیل:
میز ها دارای 7 صندلی بود که اگر 7 نفر آنجا جای میگرفتند به هیچ وجه احساس آرامش نمیکردند، رومیزی آنها بدون آهار و زیر آن  فقدان مو لتون بود. قاشق چنگال از جنس استرلینگ و از کیفیت بالایی برخوردار بود اما سایز آن بسیار بزرگ بود و به فرض مناسب بودن برای خوردن غذا، اصلاً مناسب پیش غذا نبود و به نظر می رسید کودکان هم برای استفاده از آن به مشکل برمی خوردند و جالب اینکه علیرغم جنس خوب قاشق و چنگال جنس کارد متفاوت با آن و از درجه ای پایین تر بود  و سایز لیوان های کوچک روی میز بیشتر مناسب کودکان بود و گلدان و گل در آن بی سلیقه و بی روح جلوه میکرد.

 

     


بالاخره لیست غذائیکه به دست ما داده شد دوران جوانی را پشت سر گذارده و حالت اسفناکی به خود گرفته بود، این لیست غذا از دو ورق تشکیل شده، مجموعاً دارای 25 غذای مختلف بود یک سالاد ، یک سوپ، 6 رقم پیش غذا، خیار شور و غیره ..
غذای اصلی ما کباب لقمه  و فیله کباب بود و قبل ار آن 2 عدد سوپ جو (تنها سوپ موجود)، زیتون پرورده و ماست.
ما به هیچ وجه موردی نمی بینیم که از این رستوران یا رستورانهای دیگر خرده گیری بی جا انجام دهیم و رستوران های ایران را با کشورهای دیگر مقایسه نمیکنیم و این دلایل خود را دارد. اما سنت ایرانی عشق به مهمان نوازی را در نهاد ما گذارده است. ما افتخارمان بر این است که این سنت را تکمیل تر کرده وبه نسل های بعدی تقدیم کنیم.

 

                      


 به هر صورت من از مزه سوپ جو چیزی ندارم تا برایتان بنویسم چون این سوپ را ما هرگز ندیدیم .در رستوران نایب خبری از کبابهای بزرگ و چشم نواز نیست اگر بدنبال سیخ های بزرگ کباب برای متاثر کردن مهمانان خود هستید به گزینه های دیگر فکر کنید. کباب شما در یک دیس کوچک که البته خیلی هم زیبا نیست جلوی شما قرار می گیرد. نکته ای هست که در تقریباً تمامی رستورانهای تهران نادیده گرفته می شود، غذای گرمی که روی یک دیس برای یک یا چند نفر جای گذاری میشود برای اینکه تا آخر گرم بماند قبل از سرو کردن آن باید روی میز میهمان صفحه گرمی که با آن RECHAUD PLATTE می گویند گذارده شود. این صفحه که در هر رستورانی ضرورت محض دارد با انواع و اقسام مختلف درست شده  و در اختیار مشتریان گذارده میشود.

 

                


فیله کباب و کباب لقمه غذاهای ما را تشکیل می دادند. فیله کباب نایب کیفیت و مزه قابل قبولی داشت. گوشت کباب نرم و ترد بود که حکایت از تازه بودن گوشت و خوب عمل آوردن آن را داشت.

 

اما در مورد کباب لقمه که با عنوان کباب لقمه زغفرانی در منوی نایب دیده می شد داستان متفاوت بود. به نظر می رسید کباب چربی زیادی دارد و حتی ظاهر چشم نوازی هم نداشت و مزه کباب هم قابل تعریف نبود. اگر شما نایب ساعی را جزء یکی از بهترین چلوکبابی ها تهران بدانید قطعاً از کباب لقمه آن توقع بالاتری دارید.

 

در مورد برنج هم وضعیت ناامید کننده تر بود. برنج که به صورت کته تهیه شده بود علاوه براینکه مزه آنچنانی نداشت ظاهر بسیار ناخوشیندی برای مهمان ها دارد. دانه های خرد شده برنج که حتی قسمتی از آن بصورت شفته و به هم چسبیده در بشقاب دیده می شود هیچ تناسبی با یک چلوکبابی با کیفیت ندارد. در مورد غذا در مجموع تنها فیله کباب رضایت ما را به همراه داشت.

 


قیمت بعضی از غذاها به تومان
چلوکباب فیله 26000
چلوکباب لقمه 13900
ماست موسیر 2100
زیتون پرورده 4100


رفتار و توجه پرسنل بسیار قابل تمجید میباشد در تمام وقت آنها با توجه خاص و با علاقهً فوق العاده ای مشغول انجام وظیفه خود بودند.  خدمتکاران با لباسی آراسته وجهه موقر و معقولی دارند.


ما این رستوران را بر اساس 32 شاخص ارزیابی نمودیم که بطور خلاصه در 6 بخش زیر برای شما دست بندی کرده ایم. در هربخش امتیاز رستوران از 5 محاسبه شده است:
 


مکان و موقعیت رستوران         3.5
 
مشخصات ظاهری و آمبیانس    4
 
کارکنان و خدمتکاران              4.5
 
کیفیت سرویس و پذیرایی        4
 
کیفیت غذا                          3.3
 
ارزش به قیمت                     3.8
 
امتیاز کلی                         3.9

 

 


با عرض تشکر


 

 

این ارزیابی و گزارش زیر نظر استاد محمود فرخ فر استاد و مدرس مدیریت رستوران و هتلداری تهیه  گردیده است و کلیه حقوق این مطلب در اختیار گروه فیدیلیو می باشد.

 

 

تاریخ تهیه گزارش شهریور 1390


حسین رسولی

1391/4/31

ممنون. نقد حرفه ای بود. ادامه بدید. من فرد وطن دوستی هستم اما موردی که در همه رستوران ها از بهتریناش که اینا باشه تا... در مقایسه با رستوران های جاهای دیگه دنیا به چشم می خوره رفتار تصنعی و می تنم بگم غیردوستانه پرسنله که مدیریتها کمتر توجهی بهش دارن. همه پرسنل طوری به آدم نگاه می کنن و رفتار می کنن که انگار: زیاد حرف نزن و زودتر غذاتو بخور و برو و انعام منم بده! نه اینکه: واقعا من خوشحال و مسرورم از اینکه اومدید رستوران ما.

farnaz farnaz

1391/9/29

لقمه زعفرانی 18900 جوجه کباب با استخوان بدون برنج 13900 سوپ جو اجباری که جویی در آن پیدا نمیشد 15 نفر بالاسرت می ایستن که نمیتونی با خیال راحت غذا بخوری وقتی نشستیم به شوهرم گفتم من برم دستشویی از صندلی که بلند شدم دیدم آقایی که بالاسرمون ایستاده به من میگه طبقه اول ... نمیدونم واقعا این درسته که بالاسرت بایستن حرفاتو گوش بدن؟؟ با توجه به هزینه ای که میکنی اصلا احساس راحتی نمیکنی و این خیلی بده. غذا هم اونقدر دلچسب نبود و کباب زعفرانی هم که اصلا رنگ زعفرانی نداشت ... دورچین جوجه هم کاملا سرد بود

علی

1390/7/27

با تشکر از نقد خوبتان البته کمی خلاصه به نظر میرسید ولی در کل کار جدیدیست

افشین آیدین

1390/7/26

بااحترام به نظراساتیدوبزرگواران ودوستان عزیز،من فسنجون وته چین نایب ساعی رودوست دارم وبه نظرم خیلی هم خوشمزه است!البته کبابش رونخوردم واحتمالا"نظردوستان صحیحه ولی این دوتاغذاش رومیپسندم،درموردمیزهاوچیدمان البته بانظرتون موافقم،مخصوصا"فاصله کم میزهاکه واقعا"آزاردهنده است ودرساعتهای شلوغ رستوران لذت غذاخوردن روکم رنگ میکنه!وتواین رستوران رعایت نمیشه!

3pehr

1390/7/25

به تازگی رفتم به این رستوران همهء مواردتون کاملا درسته

aria rad

1390/7/24

من همیشه فکر میکردم این رستوران باید بهترین غذاهای کبابی تهران و سرو کنه با توجه با تاریخچه و این غنای اسمی ای که پشت نایب هست ..... و باید بگم این بررسی شما کاملا با اونچیزی که من از این شعبه ی نایب تو ذهنم ساخته بودم متضاده . ممنون از کمک خوبتون

فرید

1390/7/27

بد نیست اگه بشه کل نایب ها راارزیابی کنین و بعد نسبت به هم مقایسه صورت بگیره تا ببینیم کدومشون نسبت به بقیه بهتره

فرشته رضائی

1390/10/2

فکر کنم فقط شعبه آبان خوب باشه. من که اونجارو خیلی دوست دارم راستی چرا در مورد شرف الاسلام بازار چیزی نمینویسید. خیلی غذاهاش رو دوست دارم.هنوزم به سبک قدیمه.

علی تکاوری

1390/7/25

خیلی مفید بود . من هم در مورد نایب یک تفکر دیگه ای داشتم . این بار که میخواستم بیام تهران نایب تو برنامه ام بود ولی با این حساب اونجا نمیرم

saee saadat

1391/3/15

نقد خوب و مفیدی بود.فقط بگم ساعی رو saee می نویسند نه saeei چون الآن به اسم من بی احترامی شده ولی این هم خیلی نقد ریز بینانه ایه.لاله و پدیده ی تهران رو هم نقد کنید با تشکر

رافا

1391/11/7

مرسی از ارزیابیتون.من حدود یک ماه پیش این رستوران رو رفتم، کوبیده ،فسنجون و زرشک پلو با مرغ رو امتحان کردم و هر سه معمولی بودن،قیافه ته چینش بسیار دلبرا بود که متاسفانه نشد امتحانش کنم. ولی نکته مثبت این رستوران به نظرم رفتار پرسنل بود که به نظرم بسیار خوب بود. و اینکه ما چند ساعت اونجا نشستیم و با وجود اینکه دسر و پیش غذا سفارش نداده بودیم و فقط غذای اصلی سفارش داده بودیم بازم همچنان به خوبی بهمون سفارش میدادن و کلا راضی بودیم از این رستوران.

Zahra A

1390/7/25

خیلی عالی بود مرسی از اطلاعات کاملتون، این قسمت فرصت خوبی برای ارزیابی حرفه ای رستوران هاست امیدوارم مدیریت رستوران ها به این بخش توجه کنند برای ارتقاء کیفیت و کمیت غذاها و رستورانهاشون بازم ممنون

عاطفه ن

1390/8/1

وقتی این رستوران هایی که این همه ازش تعریف میشه اینه وای به حال اونایی که تعریفی نیستن!!!!! من فکر میکردم فقط خودم همش از رستوران ها ناراضیم. پس واقعا رستوران ها مشکل دارن!!

محمد رضا mnbobo

1390/7/29

سلام. من جدیداً شعبه سعادت آباد رو رفتم. بسیار کیفیت غذای پایین و بهتره بگم افتضاحی داشت. قبلاً غداهاش بهتر بود.

افسانه فريار

1390/7/25

ممنون از زحمتی که کشیدید من 2 بار رفتم به این رستوران و موارد گفته شده کاملا" صحیح بود.

علی اولیا

1390/7/25

عالی بود! نزدیک بود بریم و رکب بخوریم

فواید نوشیدن آب