;
بستن جستجو

در میان 6000+ رستوان و کافه‌ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای

«خاقان» یعنی «پادشاه بزرگ»

 

      

«خاقان» یعنی «پادشاه بزرگ» .در لغتنامه دهخدا آمده است : « پادشاه بزرگ از لغات ترکی است و در قدیم لقب پادشاهان چین و ترکستان بوده.» یعنی که هر جا کلمه خاقان را دیدید باید به یاد جلال و جبروت پادشاهان بیفتید. چیزی که میر یعقوب صفایی ، صاحب رستوران خاقان برای اسم گذاری سالنش مد نظر داشته است.

 


برای یک شام آرام
رستوران خاقان در یکی از کوچه های دنج جردن بنا شده است. در جایی میانه محله، که دور و برش اغلب مسکونی است و تا قبل از روی پا آمدن این قصر کوچک، جز اهالی محل کسی به آن جا رفت و آمد چندانی نداشته و هنوز هم علی رغم شلوغ شدن خاقان ، آن قدر محله آرام و دنج هست که برای خوردن یک غذای عالی در یک محیط عالی باید پیشنهادش کرد.خاقان از بهمن ماه سال 89 روی کار آمده است.

 

از روزهایی که خانم و آقای صفایی، بعد از رفت و آمد به کلی رستوران ایرانی و بین المللی در سراسر ایران و دیگر کشورها تصمیم گرفتند علاقه شان به رستوران و غذاهای چرب خوشمزه را به زندگی شغلی شان وارد کنند و یک رستوران بزنند. رستوران خاقان امروز، در واقع همان خانه ویلایی آقای صفایی و خانواده اش است که بعد از این تصمیم بزرگ به شکل و شمایل امروز تبدیل شده است.


دو فضای جداگانه
وقتی به کوچه علوی وارد می شوید، اولین چیزی که به چشمتان می آید، یک آقای کت و شلواری محترم است که جلوی در حیاط خاقان ایستاده. از در که داخل می شوید، اولین چیز حیاط بسیار زیبا و مصفای رستوران است. نزدیک در یک درخت خمیده با انبوهی خرمالو بهتان خوش آمد می گوید و بعد از آن استخر پایین حیاط چشم نوازی می کند. در سر تاسر حیاط هم میزو صندلی های حصیری چیده شده که مخصوص چنین فضاهایی است.

 

 

 

 

 

نکته جالب هم اینست که با شروع فصل سرد و برف و باران صندلی های حیاط جمع نمی شود بلکه یک چیزهایی شبیه چتر بالای میزها نصب می گردد که هم مثل یک بخاری نرم فضای هر میز را گرم می کند و هم از باریدن باران روی سر مهمان ها جلوگیری می نماید. داخل رستوران اما فضا کلا فرق می کند. تم رنگی داخل رستوران قهوه ای رنگ است، نوع چیدمان آن جا مجلل تر و رسمی تر است و بیشتر برای مهمانی های خانوادگی و یا رسمی مناسب است. در داخل رستوران، امکاناتی نظیر موسیقی کلاسیک زنده هم محیا است،  بیرون اما از موسیقی خبری نیست ولی به جایش هوای پاک و فضای سبزی وجود دارد که مخصوص جمع های دوستانه  و غیر رسمی است.

                                          

                                                    

 


هر چیزی که هوس دارید
خاقان یک رستوران ایرانی- بین المللی است و از هر جایی یک اثری درش هست. یعنی هم غذاهای چلو کبابی خودمان را دارد، هم غذاهای دریایی فرانسوی، هم انواع پاستای ایتالیایی،‌هم چند مدل غذای ژاپنی و .... آقای صفایی می گوید، اول قرار بر این بوده که در اینجا فقط غذاهای ایرانی درجه یک طبخ شود ولی به خاطر تقاضای مشتری ها، او تصمیم گرفته که یک سرآشپز فرنگی را هم به رستورانش دعوت کند تا بتواند مشتری هایش را راضی نگه دارد. البته این جناب سرآشپز به جز طبخ غذاهای فرنگی، هر روز یک مدل سوپ لذیذ هم جلوی مهمانان می گذارد. یعنی که اگر هوس کردید به خاقا ن بروید، هر بار در یکی از روزهای هفته مهمان آن جا باشید تا بتوانید سوپ های متنوع روز آن جا را هم بچشید.


پرطرف دارترین غذا؟
پرطرف دار ترین غذای رستوران خاقان – به گفته مدیر آن- چلو کباب کوبیده اش است. آقای صفایی می گوید برای طبخ کباب کوبیده، به جز گوشت لذیذ، همیشه از کره های اصل کرمانشاه و آذربایجان استفاده می کند و یکی از چرب ترین کباب های تهران را جلوی مشتری ها می گذارد: « این کباب مخصوص کسانی است که می خواهند یک روز رژیم را کنار بگذارند و دلی از عزا در بیاورند، وگرنه اگر کسی اهل رژیم باشد این غذا را نمی پسندد». جز کباب کوبیده، استیک گوشت و مرغ خاقان هم بی نظیر است. بی نظیری اش هم به خاطر نوع طبخ آن است. استیک های خاقان در ظرف های چدنی پخته می شود« خوبی این روش این است که هر کسی هرجور استیکی دوست داشته باشد، راضی می شود. چون ما اول استیک را به صورت نیم پز در ظرف چدنی می گذاریم و می بریم سر میز ولی در طول زمان چون ظرف چدنی داغ می ماند، گوشت همچنان پخته و پخته تر می شود و تا به آخر غذا برسید، می توانید استیک پخته نوش جان کنید.»


بیرون بر آری یا نه؟
خاقان بیرون بر خوبی هم دارد و نکته اش اینست که برای شرکت ها، ادارات و ... تخفیف های ویژه ای هم قائل است. مثلا یک پرس کباب کوبیده ای که این بالا گفتیم، در داخل رستوران حول و حوش 14-15 هزار تومان در می آید ولی برای بیرون بر 4800 تومان است. دلیلش هم اینست که در داخل رستوران، غذاها پر و پیمان تر است و گاهی برای دو نفر هم بس است اما برای بیرون بر با همان کیفیت، غذا با کمیت کمتری ارائه می شود. یعنی مقدارش کمتر است. همین.


برای مهمانی ها و جشن ها
یکی از امکانات خوب دیگر خاقان،‌ امکان برگزاری جشن ها و مهمانی هاست. خاقان حدود 140-50 نفر ظرفیت دارد و می تواند مکان خوبی برای مهمان های مراسم شما باشد. آقای صفایی می گوید هزینه این مراسم از نفری 30 هزار تا 60 هزار تومان است و نکته مثبت ماجرا هم اینست که خاقان برای این مهمانی ها ورودی نمی گیرد و تازه اگر شما بخواهید غذایی به منو اضافه کنید هم می توانید این کار را انجام بدهید.

 

                    

                    


حرف آخر
سایت رسمی خاقان نیز توسط گروه فیدیلیو در حال آماده سازی است و از دو هفته دیگر به طور رسمی شروع به کار می کند و از آن تاریخ به بعد،‌ شما می توانید منوی کامل غذا و دیگر امکانات رستوران را آن جا ببینید و آگاهانه به رستوران بروید. الان هم اگر در گوگل رستوران خاقان را سرچ کنید، نسخه اولیه سایت را می توانید ببینید.

 برای مشاهد منو و مشخصات رستوران خاقان اینجا را کلیک کنید