در میان 2000+ رستوان و کافی‌شاپ و شیرینی‌فروشی و کلی خوراکی خوشمزه، بگرد!

فیدیلیو، یه جای مناسب بگو برای
رستوران‌های داغ این هفته
کافی‌شاپ‌های داغ این هفته

تجربه لوکس غذای گیلکی در رستوران بنه

 

 اسمش «بنه» است. اسمی که آدم را به یاد رستوران های بین المللی و علی الخصوص ایتالیایی می اندازد (لااقل به خاطر شباهتش به پنه!) اما ماهیتش زمین تا آسمان با اسمش و حدس اولیه آدم فرق دارد. رستوران بنه یک رستوران ایرانی است. ایرانی هم به معنی داشتن جوجه کباب ، ماهیچه و یا زرشک پلو با مرغ نیست. اینجا یک رستوران ایرانی از نوع گیلکی است با یک منوی تماما گیلکی. از پیش غذا و دسر گرفته تا ولکام درینک و غذاهای اصلی. 


غافلگیری در بنه
وقتی وارد بنه شوید، با یک سالن نسبتا بزرگ طرفید که سراسر قهوه ای و کرم است. ترکیبی از چوب و آجر در دیوارها وسقف صندلی های کرم رنگ. یک لوگوی درختی شکل هم این طرف و آن طرف میزهای غذا خودنمایی می کند.
 
بنه یک فضای ساده و مدرن دارد و اگر منوی رستوران جلویتان نباشد هیچ وقت نمی فهمید این جا چه جور جایی است. ولی خوب اگر گیلکی باشید احتمالا از بوی خوشی که به محض ورود به مشامتان می خورد، ماجرا را متوجه می شوید .
 
اما اگر گیلکی نباشید مجبورید تا آمدن منو، به کنجکاویتان غلبه کنید ( و یا از کاغذی که روی شیشه ورودی رستوران زده اند تقلب کنید!) مدیر بنه می گوید، که او از اول می خواسته یک کار نو و مدرن انجام بدهد.
 
یعنی قرار نبوده وقتی می خواهد یک رستوران گیلکی راه بیندازد فضا را هم طوری دکور کند که همه به یاد گیلان بیفتند. چون پیش از این خیلی ها این کار را کرده اند و او نمی خواسته کار تکراری انجام بدهد .
 
 
 
پر طرفدارترین غذا چیست؟
منوی بنه  یک منوی جمع و جور با 13 مدل غذای اصلی است.  غذاهایی مثل کباب ترش، جوجه ترش، ماهی سوف و ... که در کنار اینها پیش غذاهایی مثل کال کباب، میرزا قاسمی و شامی و مخلفاتی مثل ماست و درار، سیر ترشی، ماهی سفید دودی، ماهی سفید شور و ... خودنمایی می کنند. البته اینها خوردنی های رسمی بنه هستند، ولی اگر شما مهمان بنه شوید از یک پیش غذای محلی ( ترکیبی از پنیر، کره، زیتون، سیر و ...) و یک نوشیدنی به عنوان ولکام درینک (مخلوطی از آب انار، آب نارنج و ...) امتحان خواهید کرد که طعم جدید و فوق العاده ای دارد. مدیر رستوران بنه پرطرفدارترین غذای رستورانش را کباب ترش و کباب مخلوط می داند اما پیشنهاد می کند مهمانان بنه از خورش های آن جا و علی الخصوص از خورش فسنجانش هم نوش جان کنند.
   
 
 
بنه یعنی چه؟
اگر کنجکاو شده اید که این «بنه» یعنی چه و چرا یک رستوران با غذای محلی، اسم و فضایی چنین مدرن دارد باید عرض کنیم که مدیر رستوران اسم رستوران را با کمک یکی از دوستانش انتخاب کرده. بنه در فرهنگ دهخدا نام میوه درخت سقز است.  اما خوب خوش شانسی اینست که گیلکی ها هم به ته دیگ می گویند بنه و البته بنه به ایتالیایی هم معنا دارد. ایتالیایی ها به «خوب» می گویند بنه. و برای یک رستوران که قرار است تا 3 ماه آینده، یک طبقه غذای بین المللی هم بالای سرش افتتاح شود چه نامی بهتر از این؟
 بنه در آینده
رستوران بنه حدود 4 ماه است که شروع به کار کرده. مدیر بنه  برنامه های زیادی دارد برای آینده این رستوران. اولا همانطور که گفتیم تا چند ماه دیگر یک رستوران بین المللی هم با همین نام و در طبقه بالای رستوران گیلکی شروع به کار خواهد کرد. دوم اینکه در انتهای رستوران یک حیاط زیبا قرار دارد که به زودی وتا نیمه دوم اسفند ماه آن جا هم به فضای رستوران اضافه می شود. یعنی این امکان به وجود می آید تا هر کسی که خواست،‌ در آن قسمت غذایش را نوش جان کند. نکته بعدی اینکه به احتمال زیاد تا چند وقت دیگر به رستوران اضافه خواهد شد.
 
 
 
  
 
عید اینجا چه خبر است؟
برنامه ای که بنه برای روزهای نوروز تدارک دیده تغییر روی منوی رستوران است. قرار است به مناسبت عید، دو غذا به منو اضافه شود. یکی سبزی پلو و یکی غذایی به اسم «ترشه تره». مدیر رستوران می گوید ترشه تره جزو غذاهایی است که گیلکی ها برای روز عید نوروز از آن استفاده می کنند . به خاطر همین این غذا به منو آورده شده تا سنت گیلکی ها حفظ شود و شما با یک خورش جدید گیلکی سالتان را نو کنید.

دلیوری دارد؟
بله. دلیوری رستوران با همان منوی رستوران به علاقمندان در حال سرویس دهی می باشد و به این منظور برای بسته بندی غذاها از ظروف یکبار مصرف گیاهی استفاده شده است و بسته بندی خاصی برای آن طراحی شده است تا غذایی مطلوب به دست شما برسد.
قابل توجه این است که قیمت های دلیوری شامل 15% تخفیف نسبت به منوی داخل رستوران می باشد. 
 

 

گندم گندمی

1390/12/16

I have been there Yummyyyyyyyyy

mana 20

1391/6/4

دو شب قبل با خانواده امتحان کردیم . محیط شیک وغذای عالی بود . فقط توصیه میکنم با بجه ها نروید . به درد بجه ها نمیخمورد . برای زوج یا مهمان های زوج مناسب است.

کیان

1390/12/21

دست تون درد نکنه، از غذاها لذت بردیم

giishniiz

1390/12/25

فقط میتونم بگم " دست مریزاد "

نرگس کریمی

1390/12/23

فوق العاده بود

golyad

1391/5/30

ما امروز ظهر میهمان این رستوران بودیم، کیفیت غذا و بهداشت محیط و سرویس بهداشتی خوب و قابل قبول بود اما به عنوان یک اصالتن گیلانی دو نکته هست که باید بگم: اول اینکه غداهای گیلانی یکی از نقاط تمایزشون با سایر اقوام، ترش مزه بودنشون هست و وقتی در منو نوشته میشه همراه "با رب انار ترش" مشتری انتظار داره که از رب انار وحشی محلی خود گیلان در غذا استقاده شده باشه نه رب انارهایی که در سوپرها وجود داره و مطلقن هم ترش نیستن! تهیه ی رب اصیل هم اصلن کار مشکلی نیست و در سخت ترین حالت اگه سری به رودبار بزنین و مصرف یک ماه و حتی بیشترتون رو تهیه کنید، کیفیت بهتری رو به مشتری غذای گیلانی ارائه میدین. اگه ادعا بر اینه که غذاهای این رستوران به سبک گیلکی طبخ میشن باید نمونه های رستورانهای معروف گیلان مثل محرم و سالار در رشت و رستوران زیبا در لاهیجان، مد نظر باشند. دوم اینکه با توجه به اینکه غذاهای گیلانی پر از مزه و مخلفات هستن و یکی از لذتهای خوراک ایرانی به مزه مزه خوردنشه، وقتی رستوران خلوت هست و میزهای زیادی خالی هستن، علت عجله ی دائمی پرسنل برای جمع آوری میز مشتری چیه؟؟؟ اینکه به مشتری اجازه داده نمیشه که احساس آرامش داشته باشه و با خیال راحت و طمانینه(تاکید میکنم رستوران خلوت بوده) مزه ها و غذاها رو تست کنه و پرسنل دائمن دارن در اطراف میز مشتری چرخ میزنن، توی ذوق میزنه و به نظرم اثر بدی برای دفعات بعدی در ذهن مشتری میذاره. اما در مجموع رستوران با کیفیتی هست و اگه به نکاتی از این دست توجه بیشتری بشه، میتونه تبدیل به بهترین رستوران گیلکی تهران بشه.

خاله شادی

1390/12/14

واقعا در بنه همه چیز عالیه.

mah58raz

1391/6/7

من هم دیشب امتحان کردوم. خیلی خوب بود. از گیلانه که خیلی بهتر بود. پلا کباب و کباب ترش سفارش دادیم. ما رشت هم زیاد میریم. اینجا کیفیت غذاش از محرم رشت خیلی خیلی بهتره. هم مقدار غذاش و هم مزش. کلا پیشنهادش میکنم به بیه و اگه بخوام مهمون دعوت کنم اینجا میبرمش.فاصلاه بین پیش غذا و غذای اصلی کم بود ولی بعد از تمام شدن غذا کسیی طوری رفتار نکرد که ما احساس معذب بودن بهمون دست بده. کلا خیلی خیلی خوب بود.

mhme

1390/12/24

من دیشب رفتم. در مورد برخورد سرویس دهنده ها، به نظرم بسیار خوب بود. در بهترین رستوران ها هم کمتر چنین برخورد مناسبی را دیده بودم که به نظرم به دلیل حضور مدیر-مالک رستوران برای ارائه خدمات است. در مورد غذا، کباب ترشش بد نبود ولی در مقایسه با کباب ترش هایی که خورده بودم نمی توانست برتری داشته باشد. مرغ ترش را هم امتحان کردم، شبیه خورش قورمه سبزی بود که آب و دانش جدا باشد و جا نیفتاده باشد و عطر و طعمی که انتظار داشتم را نداشت. در مورد فضای داخلی، برداشت اولیه این بود که آن فضا ربطی به گیلکی بودن نداشت. می شد در عین مدرن بودن نشانه هایی هم داشته باشد. موسیقی فضا نیز به نظر من مناسب نبود و البته احتمالا با سلیقه من سازگاری نداشت. نظافت و تمیزی هم در وضعیت مناسبی بود. برای یک بار امتحان خوب بود.

راهنمای خرید هندوانه رسیده و شیرین